ATC ATC ATC ATC ATC

Canonbury Stakes 1100m Group 3

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Performer K. MCEVOY 57.5 Stratosphere Exceltic 1:06.21
2017 Pariah K. McEvoy 54.5 Menari Malahat 1:04.63
2016 Tessera J. B McDonald 56.0 Defcon Mount Panorama 1:06.08
2015 Vancouver T. Berry 57.5 Outreach Chamarel 1:05.85
2014 Fighting Sun T. Berry 54.0 Mr Cha Cha Ghibellines 1:05.40
2013 Never Can Tell P. Robl 54.0 Whittington Criterion (NZ) 1:05.33
2012 Raceway H. Bowman 54.0 Shelford Narcissus 1:03.93
2011 Diamond to Pegasus N. Berry 54.0 Written Consent Wild and Proud 1:03.41
2010 Hinchinbrook K. McEvoy 54.0 Corvidae Run for Wilson 1:05.33
2009 Tickets J. H. Bowman 54.0 Manhattan Rain Wanted 1:04.27
2008 Sebring B. Shinn 54.0 Ming Hoi Treasure Giotto 0:58.15
2007 Race not run
2006 Danehill Smile D. Beadman 54.0 Keiki Arlington 1:05.67
2005 Diego Garcia L. Cassidy 56.0 Big Joker Coast to the Post 1:04.74
2004 Bradbury's Luck C. Munce 56.0 Kincharm (NZ) Pasikatera 1:03.62
2003 Not a Single Doubt L. Cassidy 58.5 Valse des Fleurs (NZ) Suite 0:58.03
2002 Hammerbeam D. Beadman 55.5 Bushland L'Espalier 0:59.70
2001 Snowland C. Munce 53.0 Tom Coureuse Mission Statement 0:59.09
2000 Excellerator C. Munce 53.0 Courvoisier Mistegic 0:57.80
1999 Kootoomootoo J. Cassidy 53.0 Aspen Star Reenact 0:57.90
1998 Shogun Lodge J. Marshall 53.0 Passmore Power in Motion 0:59.06
1997 Brilliance R.S. Dye 53.0 Electrifying Border Lord 0:57.39
1996 Hockney G. Cooksley 53.0 Pennines Captain Dash 0:58.24
1995 The Oscars D. Beadman 53.0 Master Jolly Torch 0:59.52
1994 Vernal (NZ) M. Evans 53.0 Balatron Exult 0:58.21
1993 Dapper Magic C. Rixon 53.0 Slapstick Approaching 0:58.50
1992 Jetball K. Russell 51.0 Swell Style Came And Conquered 0:58.40
1991 Knight's Tale J. Innes 53.0 Red Kestrel Name In Vain 0:59.30
1990 Trooping N. Paine 53.0 Smooth Riding High 0:59.00
1989 White Crest M. Johnston 53.0 Clown About Tipperary Wizard (NZ) 0:59.60
1988 Silver Appeal P. Cook 53.0 Our New Horse Vitaine 0:59.50
1987 Iga Ninja K. Russell 53.0 Ideal Score Caught In Time 0:59.30
1986 Mardi Gras M. de Montfort 53.0 Regiment Mighty Willem (NZ) 0:59.40
1985 The Barossa J. Cassidy 53.0 Big Blockade Best Report 1:00.50
1984 Asarka D. Beadman 53.0 Eminency (NZ) Crossroads 0:58.30
1983 Kingston Jamaica L. Dittman 53.0 Airy Vicenzo 0:59.20
1982 Been There W. Harris 53.0 Oriental Crest Fire Fighter 1:00.80
1981 Golconda D'Or R. Quinton 53.0 Woolunda Sunny Whit 0:59.20
1980 Young Willie R. Selkrig 53.0 Regal Courtesy Royal Merchant 0:59.30
1979 Massacre M. de Montfort 53.0 Partisan Detainment 0:59.60
1978 Mersing P. Cook 53.0 Spear Latin Quarter 1:00.30
1977 Just A Steal K. Langby 53.0 Santa's Rocket Mondo Man 1:00.10
1976 Flirting Prince K. Langby 53.0 Blessed Event Bahroona Sahib 1:03.00
1975 Timurkhan D. McClune 53.0 Great Lover Rajaroc 1:00.00
1974 Dizzy Spell (Div 1) R. Quinton 53.0 Cavalryman Ace Card 1:03.10
1974 Ortillo (Div 2) B. Wood 53.0 Uric Kung Fu 1:00.20
1973 Suggest R. Selkrig 53.0 Sydney Cove Kid Kaoru / Selucia 1:00.80
1972 Jolly Peter S. Spinks 53.0 Regoli's Pride Berngilla 1:01.30
1971 Radameson J. Thompson 8 5 The Fixer Market 1:01.30
1970 Campanello S. Cassidy 8 5 Customs House Parsley Bay 1:01.20
1969 Prince O'Jazz D. Lake 8 5 Medici Carnegie Star 0:59.40
1968 Star Rise P. Webster 8 5 Adson Beau Babylon 1:03.60
1967 Slippery N. Voigt 8 5 Broker's Tip Dobroyd Boy 1:00.40
1966 Constellation G. Moore 8 5 Cragway Retribution 0:59.60
1965 Later On D. Lake 8 5 Prince Max Going Marty 1:01.00
1964 Cassius G. Moore 8 5 Culgoa King Rhumdu 1:01.20
1963 Son Of Tod R. Spackman 8 5 Park Lane Ramsay 1:01.50
1962 Time And Tide F. Hood 8 5 Nullacourt Spiflicate 0:59.50
1961 Bogan Road A. Gallagher 8 5 Pataudi Lloyd 0:57.90
1960 Pan Shah R. Selkrig 8 5 Take Over Caught Out 1:00.90
1959 Hydrell R. Williams 8 5 Persian Lyric New Vista 1:00.70
1958 Fine And Dandy M. Schumacher 8 5 Star Eagle Grand Career 0:59.00
1957 Gabonia (Div 1) N. Sellwood 8 5 Jazz Singer Skyline 0:59.90
1957 Meerut (Div 2) J. Thompson 8 5 Destiny Bay The Judge 1:00.40
1956 Tulloch G. Moore 8 5 Prince Darius Lucky Clue 1:01.30
1955 My Kingdom N. Sellwood 8 5 Royal Kingdom Dare Say 1:01.60
1954 Aboukir W. Cook 8 5 Sir Newton Aquarua 1:01.00
1953 Indian Empire N. Sellwood 8 5 Mazooka Grey Phero 0:59.25
1952 Gran Vite R. Selkrig 8 5 Sir Malcolm Culzean 1:01.25
1951 Royal Eagle A. Ward 8 5 Kaimur Lucky Tea 1:02.50
1950 Fengari G. Moore 8 5 Channel Patrol Osborne 1:01.50
1949 Navigate G. Moore 8 5 Beau Gene Waterfront 1:00.75
1948 Aqua Regis W. Cook 8 5 Acquittal Chitral 1:01.00
1947 Heliofly W. Cook 8 5 Phalanx Foxzami 1:02.25
1946 Deep Sea W. Cook 8 5 Set Purpose Skip Court 1:01.50
1945 Vigaro W. Cook 8 5 Prince Standard Franjax 1:01.00
1944 Tactician E. Swinton 8 5 Departure Romic 1:02.25
1943 Majesty W. Cook 8 5 Shannon Silver Flare 0:59.00
1942 Not Run - - - - .
1941 Baroda J. Thompson 8 5 Yarrawonga Brinawa 1:01.75
1940 Mannerheim W. Briscoe 8 5 It's Funny Gold Strand 1:00.75
1939 Victorine W. Cook 8 0 The Elk Peruke 1:01.25
1938 Rival Chief E. McMenamin 8 5 Dashing Cavalier Progress 1:00.75
1937 Homily P. Atkins 8 0 Vanquish Starbine 1:02.00
1936 Theolos A. Knox 8 2 Nightingale Only One 1:01.25
1935 Low King R. Maxwell 8 5 Arabia Royal King 1:03.50
1934 Golden Promise (Div 1) R. Reed 8 5 Starthardale Whernside 1:01.50
1934 Buller (Div 2) D. Munro 8 5 Medalist / Wykenham - 1:01.50
1933 Pasha E. Bartle 8 5 Robber Gladswood 1:01.00
1932 Burlesque S. Davidson 8 5 Dameminster Gobo 1:02.75
1931 Apparel D. Munro 8 5 Renowed Milantheon 1:04.25
1930 Lightning March H. Hornery 8 5 Miss Theology Dogwood 1:02.25
Subscribe To Our Newsletter