ATC ATC ATC ATC ATC

Canterbury BMW Stakes 1300m Group 1

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Happy Clapper B. SHINN 59.0 Global Glamour Invincible Gem 1:14.25
2017 Le Romain G. SCHOFIELD 59.0 Chautauqua Hauraki 1:20.00
2016 Holler J. B McDonald 56.0 First Seal Kermadec (NZ) 1:15.40
2015 Cosmic Endeavour J. B McDonald 57.0 Catkins Criterion (NZ) 1:15.17
2014 Appearance K. McEvoy 57.0 Not Listenin'Tome Red Tracer 1:17.20
2013 Pierro J. Cassidy 56.0 More Joyous (NZ) Solzhenitsyn (NZ) 1:15.99
2012 More Joyous (NZ) N. Rawiller 57.0 Monton Metal Bender (NZ) 1:18.44
2011 More Joyous (NZ) N. Rawiller 57.0 Love Conquers All Demerit 1:17.86
2010 Hot Danish T. Clark 57.0 Black Piranha Mr Baritone (NZ) 1:16.47
2009 All Silent D. Oliver 59.0 Forensics Royal Discretion 1:16.57
2008 Mentality D. Beadman 59.0 Racing To Win Sniper's Bullet 1:32.28
2007 Malcolm D. Beadman 59.0 Cheeky Choice Kosi Bay (NZ) 1:16.50
2006 Paratroopers D. Beadman 55.0 Patezza Dance Hero 1:16.18
2005 Dance Hero C. Munce 55.0 Falkirk (NZ) Ike's Dream 1:17.04
2004 Yell D. Beadman 58.0 Grand Armee True Glo 1:15.97
2003 Defier C. Munce 57.5 Cosmic Rays Gordo 1:09.13
2002 Empire J. Cassidy 55.0 Diamond Dane Shogun Lodge 1:10.32
2001 Shogun Lodge G. Boss 57.5 Assertive Lad El Mirada 1:10.00
2000 Easy Rocking D. Beadman 55.0 Referral Guineas 1:11.50
1999 Kidman's Cove L. Beasley 57.5 Prowl Shinkansea 1:09.72
1998 Quick Flick M. de Montfort 57.0 Guineas Masked Party 1:09.80
1997 All Our Mob C. Munce 57.0 Quick Flick Sovereign State 1:08.39
1996 Sprint By (NZ) G. Boss 57.0 Peruzzi (NZ) Identikit 1:10.47
1995 Miss Kariba G. Cooksley 55.5 Alert Me Navy Seal 1:09.85
1994 Al Akbar L. Cassidy 54.0 Big Dreams Just Awesome 1:10.27
1993 Big Dreams J. Cassidy 57.0 Cavalier Spearman 1:11.78
1992 Alishan M. Clarke 57.0 Schillaci Old Role 1:09.61
1991 Show County B. Wood 57.0 All Archie Zabeel (NZ) 1:09.76
1990 Straussbrook N. Campton 54.5 Cole Diesel Groucho 1:11.80
1989 At Sea D. Beadman 57.0 Campaign King Groucho 1:10.30
1988 At Sea D. Beadman 57.0 Targlish Prince Anton 1:10.00
1987 Placid Ark J. Scorse 54.5 Campaign King Blazing Keel 1:09.50
1986 Avon Angel (NZ) M. Johnston 55.5 Concrete Riverdale (NZ) 1:09.90
1985 Chimes Square J. Cassidy 54.0 Riverdale (NZ) Royal Troubador (NZ) 1:10.70
1984 Sir Dapper L. Dittman 54.5 Red Tempo (NZ) Razor Sharp 1:10.50
1983 Emancipation R. Quinton 52.5 Marquee Star Grey Receiver 1:10.00
1982 Manikato G. Willetts 57.0 Opera Prince Ubetido 1:09.50
1981 Turf Ruler (NZ) L. Dittman 57.0 Shaybisc Hit It Benny 1:09.90
1980 Stage Hit K. Langby 52.5 Asian Beau Jewel Flight 1:10.50
1979 Bernard K. Langby 57.0 Manawapoi Cool Minstrel 1:11.80
1978 Switched Spring To Autumn - - 0:00.00
1977 Romantic Dream N. Voigt 57.0 Luskin Star Bagalot 1:11.90
1976 Hartshill K. Langby 55.5 Crimson Cloud Makara 1:11.10
1975 Leica Show M. Johnston 54.5 Leica Lover Silver Shadow 1:11.60
1974 Favoured P. Cuddihy 54.5 Americano Kista 1:12.00
1973 I'm Scarlet K. Langby 57.0 Purple Patch Starplus 1:12.00
1972 Playbill L. Billett 57.0 Lowland Luck Chorus Girl 1:12.30
1971 Baguette R. Quinton 9.0 Welsh Prince Lowland Luck 1:11.40
1970 Broker's Tip R. McCarthy 9.2 Spillane King Bogan 1:12.20
1969 Fair Law (NZ) R. McCarthy 9.2 The Snow Burner Zephyrus 1:16.80
1968 Cabochon D. Lake 9.2 Academy Star Nebo Road 1:11.70
1967 Prince Max H. Cope 9.0 Somebody Mclauchlin 1:11.70
1966 Academy Star A. Mulley 7.9 Calmness Time And Tide 1:12.40
1965 Aureo G. Moore 8.2 Arcadus Time And Tide 1:11.80
1964 Eskimo Prince A. Mulley 7.13 Port Fair The Tempest 1:11.60
1963 Kevejon R. Selkrig 8.0 Sky High Wenona Girl 1:14.40
1962 Sky High G. Moore 9.2 Wenona Girl No Match 1:11.90
1961 Sky High G. Moore 9.0 Wenona Girl Flash Time 1:12.70
1960 Wanton Lass J. Coffey 7.11 Grecian Vale Quiet Life 1:13.50
1959 Up And Coming (NZ) N. Sellwood 9.0 Cornelius Grey Ghost 1:11.70
1958 Meeting Abandoned - - 0:00.00
1957 Prince Jambo A. Ward 8.2 Gentle Lu Mandingos 1:13.20
1956 Starover A. Mulley 8.0 Knave Teranyan 1:11.60
1955 Star Realm J. Thompson 7.9 Prince Morvi Stirrup Cup 1:11.20
1954 Iroquois N. McGrowdie 7.13 Regoli Tarien 1:12.00
1953 Regoli N. Sellwood 7.13 Tarien Iroquois 1:11.70
1952 Joy Lad A. Mulley 8.0 San Domenico True Leader 1:12.00
1951 San Domenico A. Ward 8.13 Aerofoil Davey Jones 1:13.00
1950 San Domenico A. Ward 8.13 Hava Chat Dynamite 1:14.70
1949 Bernbrook N. Sellwood 9.0 Lady Piroette Denali 1:14.00
1948 Gay Monarch W. Cook 8.13 Deepsea Earl Pen Theus 1:14.20
1947 Shannon D. Munro 9.2 Deepsea Victory Lad 1:13.50
1946 Good Idea E. Fordyce 8.13 Magnificent Flight 1:12.50
1945 Sleepy Fox D. Munro 8.13 Civic Pride Flight 1:12.00
1944 Tea Rose E. Doon 7.4 Modulation Hall Stand 1:13.00
1943 Katanga D. Munro 9.2 Nobleman Hall Stand 1:13.20
1942 Yarralla E. McMenamin 9.0 Flying Knight Winnipeg 1:12.00
1941 Reading D. Munro 9.2 High Caste Amiable 1:12.00
1940 Beaulivre (NZ) D. Munro 9.0 Reading High Caste 1:11.25
1939 Beau Vite (NZ) W. Cook 8.0 Gold Rod Brazandt 1:12.25
1938 Gold Rod M. McCarten 9.2 Stretto King's Head 1:13.00
1937 The Marne S. Weiss 9.2 Lynch Law Mala 1:13.50
1936 Arachne W. Cook 8.11 Cuddle (NZ) Some Boy 1:12.00
1935 Bulldozer A. Knox 8.0 Kuvera The Raider 1:12.50
1934 Lough Neagh D. Munro 8.13 Golden Wings Whittingham 1:14.50
1933 Chatham J. Pike 9.2 Tom Pinch Carefree 1:12.00
1932 Holdfast W. Cook 8.13 Greensea Autopay 1:13.00
1931 Holdfast T. Webster 8.13 Gesture Casque D'Or 1:14.25
1930 Holdfast W. Cook 8.11 Fuji San Nightmarch 1:12.25
1929 Amounis J. Munro 9.6 Paganelli Margarethal 1:13.00
Subscribe To Our Newsletter