ATC ATC ATC ATC ATC

Carrington Stakes 1400m Listed

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Lanciato (NZ) R. KING (a) 53.0 Prized Icon Endless Drama (IRE) 1:23.14
2017 Ecuador (NZ) A. Hyeronimus 61.0 Shiraz Gold Symphony 1:22.51
2016 Zin Zan Eddie J. R Collett 54.0 Voilier Hidden Warrior 1:24.55
2015 Ninth Legion J. B McDonald 58.0 That's A Good Idea Haussmann 1:21.45
2014 Dances On Stars (NZ) B. Avdulla 54.0 Hidden Warrior Dee'N'Gee 1:03.85
2013 No Looking Back T. Berry 55.5 Zaratone Skytrain 1:03.37
2012 Rain Affair C. Brown 59.0 Jest Crewsin' Star of Octagonal 1:02.15
2011 Jest Crewsin' K. McEvoy 53.0 Cardinal Virtue Border Rebel 1:03.25
2010 Court G. Schofield 54.0 Prince Braeman Pins on Parade (NZ) 1:03.83
2009 Hairy J. Lloyd 53.0 Fangles Illuminates 1:03.54
2008 Al Be Nimble L. Cassidy 53 King Rex Mi Jubilee (NZ) 1:02.92
2007 Strada C. Munce 54.0 Keltic Flash Uber 1:02.67
2006 Bold Matador L. Beasley 55.0 Majestic Feeling Mindreader 1:03.05
2005 Presently C. Brown 54.5 Lucky Night Sir Canny 0:57.14
2004 Oomph L. Cassidy 54.0 Sir Canny Danesty 0:58.33
2003 Libidinious C. Munce 58.5 Umbhani Cariboo 0:57.94
2002 Time Out B. York 55.5 Wardsky Marwin Gold 0:50.12
2001 Notoire G. Boss 58.5 Steel City Butch Weston 0:56.68
2000 Nan Tien D. Beasley 56.5 Yallah King Galileo 0:56.99
1999 Greta Hall (NZ) R.S. Dye 52.0 Dual Photon Rebel Rock 0:57.48
1998 Identikit R.M. Quinn 59.5 Mutombo Specialize 0:58.27
1997 Flaming Hot R. Thompson 52.5 Winning Hand Circle The Globe 0:56.49
1996 Our Lance K. Forrester 52.0 Circle The Globe Christer 0:57.71
1995 Jonpilo L. Cassidy 52.0 Our Chickey Babe Roanoke Boy 0:57.44
1994 Classic Magic L. Dittman 56.5 Committal Roanoke Boy 0:56.60
1993 Another Drive J. Innes 51.5 Spanish Mix Classic Magic 0:57.90
1992 Burrendah Boy L. Olsen 54.5 All Archie Marinella 0:58.50
1991 Lightning Bend W.F. Harris 58.0 All Archie Burrendah Boy 0:56.80
1990 Sunalong Lass L. Dittman 56.5 Stimulus Hot Zephyr 0:58.00
1989 Sunalong Lass S. Thurlow (a) 52.0 Paris Weekend At Sea 0:57.00
1988 Snippets P. Cook 52.0 At Sea Magic Gleam 0:58.40
1987 At Sea D. Beadman 58.0 Merry Ruler Killarney Time 0:58.10
1986 At Sea D. Beadman 57.5 Yallah Prince Vain Karioi 0:58.10
1985 At Sea D. Beadman 50.0 Rosebrook Crown And Anchor 0:59.00
1984 Young Blood C. Hyeronimus 57.5 Flash Doll Berlainsky 0:59.80
1983 Demus R. Quinton 54.5 Flash Doll Pollentia 0:58.00
1982 Ubetido W. Harris 52.5 Saxonia Razor Sharp 0:57.80
1981 Biscawong N. Voigt 53.0 Pilgrams' Way Royal Treatment 0:58.80
1980 Lady Manina A. Scorse 50.5 Goreham Bagelle 0:57.10
1979 Hemisphere J. Duggan 49.0 Salaam Makara 1:10.40
1978 Blazing Saddles P. Cuddihy 52.0 Argyle Morgan March Fever 1:10.30
1977 Cheyne Walk N. Voigt 60.0 Makara Inner Magic 1:09.20
1976 Kronprinz K. Langby 58.0 Master Reubin Avellino 1:09.30
1975 Zephyr Bay G. Horselman 57.5 Nook Americano 1:09.60
1974 Winged Prince C. Gwilliam 52.0 Western Yarn Gay Blade 1:10.60
1973 Zambari D. Lake 61.5 Donagold Reuters 1:09.60
1972 Phantom Dollar K. Langby 8 3 Merrill's Luck Neptune's Kingdom 1:09.20
1971 Stevette S. Cassidy 8 0 Dancing Lady Sir To Me 1:11.20
1970 Wentwel K. Langby 8 2 Regal Rhythm Cottonon 1:10.90
1969 Gay Gauntlet H. Cope 9 10 Betelgeuse Prince Max 1:10.10
1968 Not Run - - - - .
1967 (Jan.) Foresight R. Quinton 7 4 Medieval Maestro Count Radian 1:10.75
1967 (Dec.) Winged Beauty A. Lister 8 4 McLauchlin Giulia 1:11.70
1966 Farnworth D. Lake 9 6 McLauchlin Rush Bye 1:10.00
1965 Tipperary Star D. Sullivan 8 10 Grammar Lad Plantation 1:11.30
1964 Not Run - - - - .
1963 Trace Call W. Camer 9 3 Star Martial Grammar Lad 1:12.00
1962 Noble Star G. Moore 8 7 Glorious Kingdom Emperic 1:11.80
1961 Prince Wilkes G. Podmore 8 4 Ketchup Selkirk 1:11.40
1960 Endure N. Sellwood 8 6 Ulola Goldent 1:11.10
1959 Front Cover J. Thompson 7 8 Gay Port Endure 1:09.10
1958 Huntly N. Sellwood 8 6 Royal Kingdom Merger 1:11.00
1957 New Spec G. Moore 8 7 Royal Kingdom Heavenly Star 1:12.50
1956 Maniana N. McGrowdie 8 4 My Kingdom Compound 1:09.50
1955 Lindbergh T. Mullane 8 9 Apple Bay Spearby 1:10.70
1954 Gay Vista W. Cook 8 8 Stirrup Cup Triclinium 1:11.00
1953 Karendi W. Camer 8 10 Foreign Exchange Hans 1:13.00
1952 Blue Flag N. Sellwood 7 7 English Standard Humming Top 1:11.75
1951 Artois A. Ward 8 1 Aden Hesdin 1:11.50
1950 Warrah King J. Thompson 7 13 Acquittal Pantomine 1:11.00
1949 Skip Court R. Binder 6 13 San Domenico Sheba 1:10.50
1948 Mine Host G. Moore 8 7 Caruso Filipino 1:12.75
1947 Star Vite E. Doon 7 12 Beau Robert Mine Host 1:12.75
1946 Native Son D. Munro 8 8 Lakshine Vallis Puffham 1:13.00
1945 Bernborough A. Mulley 9 6 Civic Pride Felbeam 1:10.25
1944 (Jan.) Trimmer T. Webster 8 10 Panchio Industry 1:11.75
1944 (Dec.) Victory Lad E. Doon 7 8 Felbeam Trimmer 1:13.00
1943 Soho N. Wilson 8 7 Panchio Hyda 1:11.50
1942 Not Run - - - - .
1941 The Miller W. Cook 7 12 Trimmer Yaralla 1:12.00
1940 Caesar W. Cook 8 6 Red Thespain Penthides 1:12.50
1939 Delmestor S. Davidson 9 7 Talkalot Petruchio 1:10.50
1938 Delmestor S. Davidson 8 13 Early Bird Grand Boy 1:11.00
1937 Brown Baroness F. Hickey 7 7 Hamurah Jocular 1:12.50
1936 Falstaff R. Heather 7 8 King's Head Some Boy 1:11.75
1935 Vista M. McCarten 8 2 Porcia Short Wave 1:11.75
1934 Dame Moab D. Lightfoot 7 5 Vista High 1:11.75
1933 Jacko D. Munro 8 9 Vista Chemosh 1:11.75
1932 Closing Time E. Bartle 8 3 Lucre Tom Pinch 1:12.00
1931 Greenline J. Pike 10 5 Old Ming Royal Park 1:12.25
1930 Pavilion M. McCarten 8 5 Waugoola High Disdain 1:10.25
Subscribe To Our Newsletter