ATC ATC ATC ATC ATC

Chelmsford Stakes 1600m Group 2

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2017 Winx H. BOWMAN 57.0 Red Excitement Chocante (NZ) 1:34.11
2016 Hartnell (GB) J. B McDonald 59.0 Grand Marshal (GB) Storm The Stars (USA) 1:39.13
2015 Complacent S. Clipperton 59.0 Kermadec (NZ) Royal Descent 1:37.68
2014 Hawkspur J. Cassidy 59.0 Royal Descent Bagman 1:39.32
2013 Hawkspur J. Cassidy 58.5 Beaten Up (GB) Lightinthenite 1:34.79
2012 Danleigh H. Bowman 59.0 Secret Admirer Lamasery 1:36.24
2011 Trusting J. Moreira 59.0 My Kingdom of Fife (GB) Strike the Stars (NZ) 1:37.12
2010 Theseo N. Rawiller 59.0 Metal Bender (NZ) Purple 1:39.61
2009 O'lonhro J. Ford 58.5 Miss Marielle Triple Honour (NZ) 1:34.50
2008 Gallant Tess J. Lloyd 57.0 Triple Honour (NZ) Kishkat 1:39.38
2007 Race Not Run
2006 Eremein G. Boss 58.0 Newton's Rings Aqua d' Amore 1:35.15
2005 Nevis (NZ) H. Bowman 55.0 Sir Dex Natural Blitz 1:35.73
2004 Unearthly (NZ) C. Brown 55.0 So Assertive (NZ) Niello 1:37.93
2003 Lonhro D. Beadman 58.0 Platinum Scissors Excellerator 1:35.06
2002 Lonhro D. Beadman 57.5 Platinum Scissors Republic Lass 1:36.30
2001 Brave Prince J. Innes 58.0 Zabeels Angel The Man 1:24.51
2000 Pasta Express J. Marshall 58.0 Celestial Choir (NZ) Al Mansour 1:30.26
1999 Intergaze C. Carmody 58.0 Tie The Knot Nahayan (NZ) 1:38.42
1998 Might and Power (NZ) B. York 58.0 Juggler Tie The Knot 1:42.07
1997 Juggler G. Boss 58.5 Filante (NZ) Sharscay (NZ) 1:40.74
1996 Filante (NZ) L. Dittman 57.0 Saintly Nothin' Leica Dane 1:35.03
1995 Oppressor S. Scriven 58.5 Joie Denise Stony Bay 1:37.70
1994 March Hare J. Cassidy 57.0 Fraternity (NZ) Oppressor 1:36.37
1993 Soho Square J. Cassidy 58.5 Prince Of Praise (NZ) Durbridge 1:36.20
1992 Dr. Grace (NZ) R.S. Dye 58.5 Quick Score (NZ) Super Impose (NZ) 1:36.20
1991 Stargazer (NZ) W.F. Harris 58.5 Royal Creation (NZ) Stylish Century 1:36.60
1990 Stargazer (NZ) L. Dittman 57.0 Super Impose (NZ) Palace Revolt (NZ) 1:36.90
1989 High Regard J. Cassidy 58.5 Groucho Shame On You 1:36.90
1988 Sky Chase (NZ) G. Duffy 57.0 Beau Zam (NZ) Kensei (NZ) 1:37.70
1987 Campaign King J. Marshall 58.5 Pablo's Pulse Palmyra Bay 1:39.20
1986 Shankhill Lass (NZ) L. Dittman 54.5 Sea Pictures Heat Of The Moment 1:37.20
1985 Lord Of Camelot L. Dittman 57.0 Late Show Rising Prince 1:37.10
1984 Hayai (NZ) R. Quinton 59.0 Trissaro (NZ) Bounty Hawk (NZ) 1:53.00
1983 Emancipation R. Quinton 54.5 Chiamare Rare Form 1:36.10
1982 Rare Form R. Hardwicke 57.0 Gurner's Lane (NZ) Artist Man 1:51.20
1981 Kingston Town M. Johnston 59.0 Belmura Lad Granite King 1:52.20
1980 Kingston Town M. Johnston 57.0 Ming Dynasty Argyle Morgan 1:49.30
1979 Mighty Kingdom P. Cook 48.0 Gypsy Kingdom Dear John 1:49.00
1978 Ming Dynasty K. Langby 59.0 Flying Flag Sungazer 1:56.00
1977 Flirting Prince R.M. Quinn 48.0 Great Lover Such Fun 1:55.70
1976 Purple Patch A. Denham 59.0 Trochee Mansingh 1:51.60
1975 Leica Lover J. Duggan 59.0 Gold Pulse Pyramul 1:49.20
1974 Passetreul K. Langby 50.0 Rose Mellay Mister Pompous 1:52.90
1973 Longfella K. Langby 57.0 Americano Regoli's Pride 1:50.40
1972 Turbino R. Selkrig 57.0 Ricochet Gunsynd 1:52.10
1971 Tails G. Howard 9 4 Altai Khan Regal Rhythm 1:51.00
1970 Gunsynd J. Thompson 7 9 Roman Consul Planet Kingdom 1:49.90
1969 Roman Consul D. Lake 9 4 Coloured Flagrante 1:51.00
1968 Roman Consul G. Moore 9 0 Swift Peter Eternal Youth 1:49.60
1967 Roman Consul R. Quinton 7 4 Winfreux Auto Filou 1:56.10
1966 Trevors A. Mulley 9 4 Prince Grant Matariki 1:53.60
1965 Pyramus W. Camer 7 4 Amusement Park Man About Town 1:55.20
1964 Summer Fair G. Moore 9 4 Toi Port Park Lane 1:51.10
1963 Maidenhead R. Selkrig 8 13 Summer Fair Deep Image 1:54.00
1962 Burgos G. Moore 9 2 Gold Plate The Rand 1:49.80
1961 Sharply B. Howlett 9 4 Young Brolga Valerius 1:50.20
1960 Tulloch N. Sellwood 9 4 Second Earl Waipari 1:49.90
1959 Pique A. Taylor 6 11 Beechley Valerius 1:54.00
1958 Prince Darius G. Moore 9 0 Bold Pilot Caranna 1:50.50
1957 Prince Darius A. Mulley 7 9 Redcraze Baron Boissier 1:49.40
1956 Advocate A. Ward 9 4 Caranna Somerset Fair (NZ) 1:49.20
1955 Electro W. Camer 9 4 Somerset Fair (NZ) Prince Cortauld (NZ) 1:50.75
1954 Prince Cortauld (NZ) N. Sellwood 9 0 Lindbergh Advocate 1:49.75
1953 Royal Stream B. Smith 7 11 Carioca Prince Cortauld (NZ) 1:50.75
1952 Delta N. Sellwood 9 5 Hydrogen Idlewild 1:49.25
1951 Delta N. Sellwood 9 4 Hydrogen Trizami 1:52.25
1950 Delta N. Sellwood 9 0 Snowstream San Domenico 1:53.75
1949 Columnist W. Cook 9 4 Achilles King's Ransom 1:59.50
1948 Bernbrook N. Sellwood 7 9 Carbon Copy Dark Marne 1:52.50
1947 Proctor W. Briscoe 9 0 Good Idea Two Grand 1:51.75
1946 Bernborough A. Mulley 9 11 Two Grand Prince Consort 1:54.75
1945 Sleepy Fox D. Munro 9 8 Russia Magnificent 1:52.25
1944 Veiled Threat R. Maxwell 9 8 Katanga Shining Night 2:00.00
1943 Tribal J. Duncan 7 9 Katanga Rimveil 1:59.00
1942 Rimveil E. Bartle 9 11 Dewar Main Topic 1:57.75
1941 Beau Vite D. Munro 9 11 High Caste Lucrative 1:51.00
1940 Beaulivre D. Munro 9 7 High Caste Pandect 1:51.50
1939 Defaulter A.E. Ellis 9 7 Beau Vite Royal Chief (NZ) 1:54.00
1938 Royal Chief (NZ) E. Bartle 9 7 Avenger Limulet 1:51.25
1937 Mala M. McCarten 9 0 Silver Standard Allunga 1:51.00
1936 Gold Rod M. McCarten 8 2 Mala Custos 1:51.25
1935 Sylvandale J. Pratt 9 7 Contact Rogilla 1:54.75
1934 Rogilla D. Munro 9 8 Peter Pan Gladswood 1:52.75
1933 Rogilla D. Munro 9 8 Topical Silver Scorn 1:52.50
1932 Gaine Carrington T. Green 8 2 Kuvera Regal Son 1:59.00
1931 Ammon Ra W. Johnstone 7 13 Ptolemy Veilmond 1:52.75
1930 Phar Lap J. Pike 9 4 Nightmarch Weotara 1:51.50
Subscribe To Our Newsletter