ATC ATC ATC ATC ATC

Chipping Norton Stakes 1600m Group 1

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Winx H. BOWMAN 57.0 Prized Icon Classic Uniform 1:34.92
2017 Winx H. Bowman 57.0 Lasqueti Spirit Who Shot Thebarman (NZ) 1:40.37
2016 Winx H. Bowman 57.0 Dibayani (IRE) Hauraki 1:33.92
2015 Contributer (IRE) J. B McDonald 59.0 Hartnell (GB) He's Your Man (FR) 1:36.54
2014 Boban G. Schofield 59.0 It's A Dundeel (NZ) Hawkspur 1:38.19
2013 Shoot Out H. Bowman 59.0 Monton Danleigh 1:35.80
2012 Shoot Out H. Bowman 59.0 Danleigh Trusting 1:37.40
2011 Danleigh H. Bowman 59.0 Centennial Park (NZ) Sacred Choice 1:35.77
2010 Theseo N. Rawiller 59.0 Rangirangdoo (NZ) Danleigh 1:37.45
2009 Tuesday Joy (NZ) C. Brown 57.0 Vision and Power (NZ) Gallant Tess 1:34.80
2008 Casino Prince D. Oliver 59.0 Tuesday Joy (NZ) Sniper's Bullet 1:36.44
2007 He's No Pie Eater Z. Purton 56.0 Desert War Mentality 1:37.68
2006 Desert War L. Cassidy 58.0 Eremein Ike's Dream 1:36.39
2005 Grand Armee D. Beasley 58.0 Court's In Session Winning Belle (NZ) 1:35.45
2004 Starcraft (NZ) G. Boss 55.0 Ambulance Gentle Genius 1:40.84
2003 Lonhro D. Beadman 58.0 Shogun Lodge Dress Circle (NZ) 1:37.93
2002 Tie The Knot P. Payne 58.0 Freemason Universal Prince 1:37.33
2001 Tie The Knot P. Payne 58.0 Dottoressa Referral 1:35.88
2000 Tie The Knot R.S. Dye 58 Adam Staging 1:37.79
1999 Tie The Knot R.S. Dye 58.0 Forgotten Hero Darazari (IRE) 1:37.46
1998 Encounter R.S. Dye 53.0 On Air (NZ) Filante (NZ) 1:36.70
1997 Octagonal (NZ) R.S. Dye 57.0 Juggler Dupain (NZ) 1:36.33
1996 Juggler L. Cassidy 57.0 March Hare The Penny (NZ) 1:36.17
1995 Pharaoh G. Eades 57.5 Air Seattle Big Dreams 1:38.26
1994 Telesto (NZ) G. Boss 57.0 Clearly Chosen Burst 1:36.40
1993 Kingston Bay (NZ) A. Kennedy 53.0 Kinjite (NZ) Planet Ruler 1:36.30
1992 Super Impose (NZ) D. Beadman 57.5 Quick Score (NZ) Kinjite (NZ) 1:35.00
1991 Super Impose (NZ) D. Beadman 57.5 Royal Creation (NZ) Dr. Grace (NZ) 1:36.00
1990 Dr. Grace (NZ) J. Cassidy 53.0 Lygon Arms Billy Asset 1:37.20
1989 Flotilla L. Dittman 57.0 Beau Zam (NZ) Research 1:35.30
1988 Wong (NZ) P. Sylvester 57.5 Bonhomie (USA) Rajamah (NZ) 1:35.00
1987 Our Waverley Star (NZ) L. O'Sullivan 57.0 Diamond Shower Abit Leica 1:35.10
1986 Heat Of The Moment D. Beadman 51.0 Handy Proverb Indian Raj 1:34.80
1985 Rising Prince K. Langby 57.0 Eastern Bay (NZ) La Caissiere 1:36.30
1984 Emancipation R. Quinton 57.5 Trissaro (NZ) Mr. McGinty (NZ) 1:35.70
1983 Dalmacia (NZ) R. Quinton 57.0 Chiamare Bianco Lady (NZ) 1:39.80
1982 Vivacite R. Quinton 57.5 Rio De Janeiro (NZ) Just A Dash 1:39.50
1981 Prince Ruling (NZ) P. Cook 57.0 Red Nose (NZ) Ring The Bell (NZ) 1:35.30
1980 Embasadora (NZ) P. Cook 55.5 Sonstone Just A Steal 1:34.30
1979 Leonotis P. Cuddihy 57.5 Diamond Cutter Fying Flag 1:37.20
1978 Grey Affair G. Palmer 58.0 Belmura Lad Marceau 2:19.90
1977 In Pursuit R. Mallyon 52.5 Our Cavalier Hot Land 2:11.40
1976 Taras Bulba K. Langby 57.0 Leica Lover Analight 2:11.90
1975 Apollo Eleven (NZ) B. Andrews 58.0 Jandell Kia Maria 2:11.30
1974 Igloo (NZ) K. Langby 58.0 Asgard Gala Supreme 2:08.60
1973 Apollo Eleven J. Duggan 58.0 Gunsynd Selene Girl 2:16.90
1972 Latin Knight R. Selkrig 8 4 Hampton's Pride Regal Rhythm 2:03.00
1971 Gay Icarus R. Mallyon 8 6 Arctic Symbol Bluelough 2:04.40
1970 Great Exploits G. Moore 9 2 Regal Rhythm Tails 2:03.20
1969 Rain Lover J. Johnson 9 0 Roman Consul Lowland 2:03.50
1968 General Command G. Moore 9 0 Regal Rhythm Arctic Coast 2:04.40
1967 Striking Force K. Langby 9 2 Duo Farmer's Daughter 2:06.70
1966 Prince Grant G. Moore 8 6 Craftsman Finders Keepers 2:04.10
1965 Bon Filou I. Saunders 9 2 Count Radiant Craftsman 2:07.80
1964 Maidenhead R. Selkrig 8 13 General Delivery River Seine 2:06.50
1963 The Dip W. Pyers 9 0 Sky High Stipulate (NZ) 2:12.10
1962 Sky High D. Weir 9 0 Dhaulagiri New Statesman 2:02.40
1961 Valerius J. Thompson 9 2 Scottish Inn Val Putt 2:07.60
1960 Tulloch N. Sellwood 9 2 Trelios Macdougal 2:04.90
1959 Caesar N. Sellwood 9 0 Lord Ark Royal 2:04.50
1958 Tulloch G. Moore 8 4 Baron Boissier Prince Darius 2:05.80
1957 Mac's Amber J. Thompson 9 0 Sailor's Guide Redcraze 2:03.90
1956 Somerset Fair A. Ward 9 0 Roman Holiday Prince Delville 2:08.60
1955 Carioca W. Cook 9 4 Finito Gallant Archer 2:05.25
1954 Gallant Archer D. Munro 9 0 Tarien Hydrogen 2:04.25
1953 Carioca W. Cook 9 2 Advocate Hydrogen 2:15.00
1952 Delta N. Sellwood 9 2 Hydrogen Dalray (NZ) 2:07.50
1951 Comic Court J. Thompson 9 2 Grey Boots 2:09.50
1950 Carbon Copy A. Ward 9 0 Dickens Vagabond 2:15.75
1949 Carbon Copy A. Breasley 8 6 De La Salle Bruce 2:05.50
1948 Fresh Boy W. Cook 8 4 Valiant Crown Silent 2:04.50
1947 Vigaro W. Briscoe 8 4 Sweet Chime Golden Souvenir 2:05.25
1946 Bernborough A. Mulley 9 2 Flight Russia 2:02.25
1945 Katanga D. Munro 9 2 Flight Accession 2:05.00
1944 Katanga D. Munro 9 2 Moorland Mayfowl 2:05.75
1943 Veiled Threat F. Shean 8 13 Yaralla Katanga 2:04.00
1942 Race Not Run
1941 Tranquil Star F. Shean 8 4 High Caste Beau Vite 2:08.00
1940 Reading D. Munro 8 6 Mosaic Dashing Cavalier 2:03.50
1939 Defaulter L. Ellis 8 6 Spear Chief The Trump 2:07.50
1938 John Wilkes A. Breasley 8 6 Apollo Doncaster 2:05.00
1937 Lough Neagh F. Shean 8 13 Allunga Barramul 2:05.25
1936 Lough Neagh F. Shean 9 2 Hall Mark Silver Ring 2:05.75
1935 Rogilla J. Pratt 9 4 Hall Mark Sarcherie 2:05.50
1934 Silver Scorn E. Cracknell 8 11 Closing Time Blixten 2:04.50
1933 Lough Neagh E. Tanwan 9 0 Kuvera Rogilla 2:05.50
1932 Ammon Ra M. McCarten 8 8 Nightmarch Johnnie Jason 2:05.00
1931 Chide W. Cook 8 13 Veilmond Tregilla 2:05.50
1930 Phar Lap (NZ) J. Pike 8 10 Amounis Nightmarch 2:06.00
Subscribe To Our Newsletter