ATC ATC ATC ATC ATC

China Horse Club Mile 1600m Listed

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Futooh J. COLLETT 56.0 Muswellbrook Aristocratic Miss 1:35.48
2017 Whispered Secret J. R Collett 54.0 Toga Picta All Too Huiying 1:41.45
2016 Prized Icon H. Bowman 58.0 Crown Him Lasqueti Spirit 1:37.74
2015 The Barrister H. Bowman 58.0 Chachapoyas Reckless Russell 1:39.18
2014 Veuvelicious D. Oliver 58.0 Careless Gouldian 1:38.23
2013 Riocetto C. Brown 54.0 Fuerza Gracious Prospect 1:39.51
2012 Dear Demi J. McDonald 58.0 Trophies Proverb 1:37.10
2011 Darci Be Good (NZ) L. Nolen 54.0 Cocky Raider Continental Flyer 1:39.58
2010 Kudakulari (NZ) L. Nolen 56.5 Howdiddydoit Iron Lace 1:36.73
2009 Choistar H. Bowman 56.5 Euphemism Smart Lady 1:41.10
2008 Likefatherlikeson (NZ) P. Robl 55 Wembley Emperor Bonaparte (NZ) 1:40.75
2007 Stone Canyon J. Cassidy 54.5 Arlington My Sweet Cookie 1:40.69
2006 Gallant Tess M. Rodd 54.5 Anamato Theseo 1:37.16
2005 Replicator D. Beadman 52.0 Astronomia Noble Flyer 1:39.41
2004 Kid George C. Brown 55.5 Negev Bubbleobill 1:38.34
2003 Yes Boss L. Beasley 56.5 Winning Belle Gilded Youth 1:38.50
2002 Salameh B. York 56.0 Addendum Huit 1:37.69
2001 Vita C. Munce 55.0 Sircarn Damon (NZ) Rudolfus 1:37.35
2000 Clonmel (NZ) C. Munce 56.0 Vampire Re Rinka 1:37.70
1999 Whistler L. Beasley 53.5 Vintage Morn (NZ) Tributes 1:39.01
1998 Dracula L. Cassidy 57.5 Endanger Look For Mars 1:40.33
1997 Salty / Snadame D. Beadman / R.S. Dye 52.0 / 53.5 - Bombast 1:37.00
1996 Anthems R.S. Dye 55.5 Danendri Cohiba 1:36.52
1995 Classy Fella Ms. L. Cropp 51.0 Dance Misty for Me Super Slew 1:38.60
1994 Danewin G. Cooksley 52.0 Chanted Deja Slew 1:39.00
1993 March Hare R.S. Dye 52.5 Darbaas Rembetica 1:36.60
1992 Sir Amadi R.S. Dye 51.5 Ghost Story Imposing Bull 1:37.10
1991 Kinjite (NZ) A. Cowie 52.5 Zephalira St. Michel 1:38.70
1990 Centro (NZ) L. Dittman 57.0 Il Sorbo Queen Of Vineleigh 1:41.20
1989 Jolly (NZ) R.S. Dye 50.0 Pound The Beat (NZ) Little Trout 1:37.90
1988 Merimbula Bay J. Marshall 53.5 Alderniti Tattwood 1:40.00
1987 Beau Zam (NZ) J. Marshall 55.5 Ironic Lady (NZ) Tjarra (NZ) 1:36.30
1986 Sound Horizon (NZ) D. Gauci 50.0 Lonely Nights (NZ) The Barossa 1:38.30
1985 Handy Proverb B. Compton 50.5 Debate Copperwing 1:41.00
1984 Phillip J. Duggan 53.5 Fortunately Kahana Bay 1:40.30
1983 French Tip M. de Montfort 54.5 Sean's Crown (NZ) Read All About It 1:46.20
1982 Veloso (NZ) R. Quinton 56.0 As Time Goes By Dom 1:36.90
1981 Come On Lady R. Quinton 49.5 Kingfish Birchwood 1:36.80
1980 Gleaming Prince M. Johnston 56.5 Palaban Summer Cloud 1:37.20
1979 Red Invader P. Cuddihy 52.0 Vivacite Pardner's Pride 1:36.20
1978 Scenover M. de Montfort 48.0 Rare Charm Just A Steal 1:40.60
1977 Marceau K. Langby 59.5 Lapalie Shuffling Shamus 1:37.10
1976 Willowy M. Johnston 50.0 Forte Ming Dynasty 1:37.20
1975 Tuscany J. Duggan 53.5 Immortal Max San Simeon 1:36.80
1974 Blazing Spirit P. Cook 52.5 Titaria Supereme Max 1:40.50
1973 Kaldore D. Dewson 44.5 Great Pan Count Rapier 1:37.30
1972 Little Gum Nut W. Camer 7 11 Crusader King Mallet 1:40.30
1971 Winking G. Moore 8 2 Altai Khan Converall 1:38.50
1970 Gunsynd H. Cope 9 6 Tumberlua Ishkoodah 1:39.10
1969 Forward Pass G. Moore 8 0 Mountain Prince Redlands 1:38.30
1968 Ruler Man R. Jensen 8 0 Silver Service Immediate 1:38.80
1967 Hands Down H. Cope 8 7 Prince Of Nepal Blue Plume 1:37.10
1966 Matariki J. Waterhouse 7 11 Great Trust El Gordo 1:36.50
1965 The Gong F. White 7 3 Culgoa King Damian 1:38.50
1964 Balclutha J. Thompson 7 10 Forest Glen Even Song 1:38.70
1963 Cold Cuts D. Perry 7 3 Jamaica Prince Sunset Hue 1:43.60
1962 Summer Prince R. Selkrig 8 1 My Rego Odhner King 1:43.60
1961 Caught Out G. Moore 7 13 Keep Off Hoa Hine 1:37.40
1960 Persian Lyric R. Selkrig 9 7 Artistic Royal Courage 1:37.00
1959 Sea King N. Sellwood 8 5 Wolarma Bold Guise 1:42.50
1958 Eastern Song G. Moore 8 7 Sea Hound Yarrawin 1:36.60
1957 Prince Darius A. Ward 9 9 Colorado Drawl Star Boy 1:37.40
1956 Ciro G. Podmore 8 2 Troy Merry Borough 1:38.50
1955 Tranquil Lass J. O'Sullivan 8 5 Blind Date Master Hua 1:42.75
1954 Ace Pilot A. Whiteman 7 0 Sweet Adeline Eight Bells 1:38.25
1953 Reveniam G. Podmore 8 1 Monarch Vixenel 1:39.25
1952 Sea Sovereign N. McGrowdie 7 2 Silver Phantom Celerity 1:40.25
1951 Gilmara A. Podmore 7 6 Montana Royal Pretender 1:38.25
1950 Aristocrat R. Selkrig 7 7 Oversight Daksha 1:40.00
1949 Mona's Choice A. Ward 7 12 Playboy Ferocious Lass 1:40.50
1948 Sheba G. Moore 8 11 Roman Step Freedom 1:38.75
1947 Cherson G. Moore 8 13 Sea Spartan Sovereign 1:40.00
1946 Two Grand G. Moore 7 13 Double Mint Decorate 1:40.50
1945 Souvenir A. Mulley 7 4 Open Air Questing 1:46.75
1944 Murray Stream N. McGrowdie 7 5 Prince Verity Corona 1:42.25
1943 Falcon Knight H. Drake 8 9 Tribal Chinook 1:25.00
1942 Jungle King (Div 1) M. McCarten 8 10 The Beaver Takarangi 1:26.50
1942 Steamford (Div 2) A. Knox 7 11 Marwin Royal Result 1:27.00
1941 It's Funny H. Badger 8 7 Roseabelle Dundalk 1:40.00
1940 Roxford H. Badger 8 8 Duke Cullen Chatoona 1:39.00
1939 Tel Asur H. Hughes 7 7 Dagmar Dashing Cavalier 1:39.00
1938 Cragite A. Knox 7 5 Geebung Grand Hotel 1:41.25
1937 Silenus S. Weiss 7 9 Oration Roi Sion 1:37.50
1936 Plutus F. Hickey 7 6 Jubilee Son Friar's Switch 1:39.75
1935 Allunga F. Hickey 7 8 Wykeham Young Crusader 1:38.50
1934 Sylvandale J. Pike 8 11 Theo Artful Clare 1:39.50
1933 Bluxten M. McCarten 9 1 Dark Tara Burlesque 1:40.25
1932 Golden Flash R. Welsh 7 13 Cynical Richmond's Best 1:26.00
1931 Golden Gate (Div 1) J. Munro 8 3 Gallantic Rory O'More 1:25.50
1931 Johnnie Jason (Div 2) J. Pike 9 5 Phlare Ptolemy 1:25.00
1930 Tom Pinch A. Goddard 8 9 Uriah Heep Homedale 1:25.00
1929 Firbolg W. Cook 8 0 My Talisman Pacemaker 1:28.00
1928 Balmerino / Godelist W. Duncan / A. Wilson 8 2 / 7 3 - Star Warden 1:26.00
Subscribe To Our Newsletter