ATC ATC ATC ATC ATC

Festival Stakes 1400m Group 3

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2017 Testashadow J. R COLLETT 57.0 Mister Sea Wolf (IRE) Red Excitement 1:31.67
2016 Sweet Redemption B. Avdulla 54.0 Hazzabeel (NZ) Red Excitement 1:29.63
2015 Mighty Lucky N. Thomas 54.0 It's Somewhat (USA) Peace Force 1:29.49
2014 I'm Imposing (GB) T. Angland 55.5 Estonian Princess Strawberry Boy 1:28.51
2013 White Sage J. B McDonald 54.0 Terravista Alma's Fury 1:30.00
2012 Malavio N. Berry 55.0 Monton Galah 1:28.72
2011 Monton S. Clipperton 55.5 Lightinthenite Viva Lass 1:28.63
2009 Rabbuka J. Parr 58.0 Parfumier Ahdashim 1:28.72
2008 Voice Commander T. Angland 53.0 Synonym Theophorus 1:29.25
2008 Eremein D. Nikolic 61.0 Lancaster Park Beauty Watch 1:33.93
2007 Race Not Run Due To Ei 0:00.00
2006 Utzon L. Beasley 59.0 Anwaar Real Strike 1:22.69
2005 Spirit Of Tara J. Penza 54.0 Our Apache Benedetti 1:24.83
2004 Ike's Dream D. Beadman 54.5 Sam Sung A Song Rinehart 1:21.82
2003 This Manshood Z. Purton (a) 60.0 Palladium Star Salgado 1:22.69
2002 This Manshood L. Moloney 55.0 Gafest Raw Instinct (NZ) 1:23.98
2001 Nanny Maroon R. Thompson 54.0 Play Station Osca Warrior 1:22.35
2000 Adam J. Sheehan 58.0 Mr. Innocent Steel City 1:17.02
1999 Highest Calibre B. Pengelly 52.0 Celestial Choir (NZ) Batwing 1:16.18
1998 Monet's Cove L. Beasley 52.5 Juggler Batwing 1:16.11
1997 Masked Party G. Cooksley 56.5 Sovereign State Catapult 1:15.80
1996 Sherwood L. Beasley 53.0 Rich Aunty Wavertree (NZ) 1:18.77
1995 Garrin C. Agnew 52.0 Salivate Torpedo Kid 1:15.50
1994 Headstrong L. Cassidy 51.0 Magic Road Silver Flyer 1:16.39
1993 Welsh Miner (NZ) G. Eades 52.0 Belas Knap Avenger Bay 1:17.56
1992 Top Comedian J. Innes 51.0 On Kiley's Run Instrumental (NZ) 1:17.09
1991 Fort Isle J. Cassidy 51.0 Autumn Dew Straussbrook 1:15.65
1990 Ice Cream Sundae L. Dittman 54.0 Investor Sanction 1:17.42
1989 Dance Band R. Hardwicke 52.0 Dancing Poet Investor 1:16.43
1988 Tetue Topaze K. Moses 50.5 Royal Reel Tumble On 1:16.20
1987 Allamanda Boy G. Duffy 50.5 Atlantic Mission Rendoo 1:16.10
1986 Plum Shore J. Cassidy 52.5 Whinavi Break Dancer (NZ) 1:16.20
1985 At Sea D. Beadman (a) 56.0 Gypsy Alert Vain Fury 1:16.90
1984 Manuan L. Dittman 56.0 Real Dream Wholesale Boom 1:19.50
1983 Nosey Parker N. Voigt 58.5 Tempestuous Open The Door 1:19.20
1982 Artist Man J. Marshall 53.0 Rubeau Pride Of Century 1:23.40
1981 Grey Receiver R. Thompson 56.5 Knight's Affair Bagelle 1:22.80
1980 Robrick Star L. Masters 56.5 Windvale Beau (NZ) Galaxy King 1:22.90
1979 Mondiso N. Voigt 51.0 Raise Your Glass King's Ideal 1:22.70
1978 Tattenham Lad W. Harris (a) 48.0 Northbridge Lad Drummer 1:22.50
1977 Dream Pratten G. Horselman 48.0 Sabron Idle Bye 1:15.40
1976 Just Ideal J. Duggan 55.5 Roussillon Strong Success 1:24.20
1975 Purple Patch P. Cuddihy 60.0 Itchy Feet Racy Lady 1:22.50
1974 Magic Beam N. Voigt 49.5 Zephyr Bay Major Luck 1:23.50
1973 Barrier Star P. Cook 48.5 Rocky Gold El Stavros 1:23.80
1972 Rocky Gold J. Duggan 48.5 Roadwise Blue Count 1:23.60
1971 Race Not Run - - 0:00.00
1970 King Bogan J. Thompson 9.4 Bogan Hero Dancing Lady 1:24.00
1969 Regal Rhythm D. Lake 9.4 Wentwel Lady Astronaut 1:12.60
1968 Todvale A. Mulley 8.0 Wentwel Persian Emblem 1:23.60
1967 Victory Roll G. Moore 8.9 Eugene Lady Emperor 1:23.30
1966 Aureo D. Lake 8.1 Calmness Castanea 1:23.80
1965 Castanea C. Clare 8.8 Medieval Maestro Blue Clan 1:24.30
1964 Liege Lord (IMP) C. Clare 7.1 Carnival Blue Era 1:23.10
1963 Miss Hiliers S. Rushton 7.4 Grande Brio Key 1:28.10
1962 Our Cobbler J. Thompson 7.6 Grecian Vale Young Brolga 1:24.80
1961 Ginnagulla D. Osborne 7.3 Royal Emblem Polo Prince 1:23.80
1960 Race Not Run 0:00.00
1959 Boorala G. Podmore 7.1 Plymouth Mt. Royal 1:24.90
1958 Amneris G. Podmore 8.6 Huntly Flag Top 1:24.60
1957 Indian Empire J. O'Sullivan 7.5 Akatarawa Flames 1:25.40
1956 Compound G. Podmore 8.5 Timor Hinges 1:25.50
1955 Belbeiys A. Ward 7.1 Magic Carpet Lindbergh 1:24.30
1954 Blond Val W. Camer 8.0 Birdwood Carioca 1:25.20
1953 Bronze Peak G. Moore 8.2 Spearby Iroquois 1:24.70
1952 Forest Beau G. Moore 8.1 Apex Mercury 1:25.00
1951 Coniston B. Smith 8.0 Hesdin Golden Chariot 1:24.00
1950 Hesdin B. Smith 8.4 Humming Top Acquittal 1:24.70
1949 Blue Ensign R. Selkrig 7.6 Wiranya Caruso 1:29.00
1948 Cragside G. Moore 7.1 Except Blue Tulip 1:25.00
Subscribe To Our Newsletter