ATC ATC ATC ATC ATC

June Stakes 1100m Listed

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Jungle Edge K. FORRESTER 60.5 Shiraz I Thought So 1:05.21
2017 The Monstar J. Adams 57.5 Kudero Inz'N'Out 1:06.26
2016 Danish Twist K. Jennings (a) 56 Mount Nebo Oxford Poet 1:04.40
2015 Wouldnt It Be Nice T. Huet 54.0 Avoid Lightning Zaratone 1:04.09
2014 Avoid Lightning T. Clark 59.0 Zaratone Kneeling 1:05.44
2013 She's Clean J. R Collett 55.0 Neeson Upshot 1:11.46
2012 Alberton Park (NZ) T. Berry 54.0 Stratana Skytrain 1:05.17
2011 Squamosa J. Cassidy 53.0 Ladys Angel Jest Crewsin' 1:05.49
2010 Love Conquers All J. Cassidy 53.5 Hay List Bejewelled 1:04.59
2009 Kroner (NZ) D. Ganderton (a) 55.5 Welkom Gold Teasing 1:05.36
2008 Mister Celestial J. Innes 56.0 Comepsa (NZ) Captain Bax 1:05.43
2007 NOT RUN
2006 Vionneto J. Innes 56.5 Zarouk For Valour 1:06.54
2005 For Valour M.A. Cahill 53.0 Eastwest Success Turaga 1:04.26
2004 Sunset Run M.A. Cahill 53.5 Mustard Poetic Papal 1:04.96
2003 Marwin Gold J. Sheehan 56.5 Athelnoth Umbhani 1:05.38
2002 Ancient Song D. Spriggs 55.5 Calming Cape Howe 1:04.56
2001 Triko R. Brewer (a) 53.0 Juggling Time La Willow 1:04.56
2000 Bradshaw R. M. Quinn 57.0 Galileo Go The Grey 1:03.36
1999 Hot As Hell D. McLellan 56.5 Notoire Energise 1:05.53
1998 Hot As Hell A.W. Robinson 56.5 Antiquity Kidlat (NZ) 1:06.45
1997 Specialize G. Cooksley 54.5 Whistle Up Our Replica 1:03.57
1996 Well Known T. Randell 55.5 Mansal Bey Montana Sands 1:02.77
1995 Nevada Lodge C. Brown 54.0 Our Lance Dancing Dynamite 1:05.31
1994 Another Victor T. Bartley 51.0 Nevada Lodge Clochan 1:03.30
1993 Top Comedian J. Powell 53.5 All Our Mob Legal Agent 1:04.80
1992 Wonga's Joy A. G. Robinson 52.0 River Love Search Again 1:04.50
1991 Miss Comanche W.F. Harris 56.0 Burrendah Boy Cavalier 1:07.40
1990 West Dancer (NZ) M. Johnston 53.5 Miss Comanche High Regard 1:07.00
1989 Prankster T. Phillips 51.0 Merry Ruler Thrifty Reserve 1:08.70
1988 Mother Duck P. Sylvester 52.5 Royal Handout Ravenstone 1:04.80
1987 Magic Gleam J. Marshall 52.0 Plum Shore Grand Gaelic 1:05.50
1986 Castle's Best M. Johnston 50.0 Feeling Fit (NZ) Sparkle Free 1:04.60
1985 Lord Ballina M. de Montfort 55.5 Grey Condor Anything Tudor (NZ) 1:07.30
1984 Rosebrook N. Voigt 55.5 Vain Top Real Dream 1:04.50
1983 Our Fable S. Jeffries 55.5 Prince Tattenham Berlainsky 1:06.40
1982 Eye Of The Wind S. Schofield 49.0 Romantic Kingdom Copperama 1:06.90
1981 Glen Kyle N. Voigt 49.5 Radiant Echo Bayshore (NZ) 1:13.20
1980 Clubs Are Trumps (NZ) W.F. Harris 53.0 Robrick Star Bernard 1:13.90
1979 Sabron M. de Montfort 52.5 Showcrest Count Rajan 1:11.30
1978 Paravane M. Johnston 51.0 Quaint Prince Captees 1:15.30
1977 Oranmore (NZ) P. Losh 59.0 Hamden Roussillon (NZ) 1:12.70
1976 Top Charger R. Quinton 55.0 Homburg Sir Regoli 1:10.10
1975 Floating High A. Scorse 50.0 Vain Prince Snuff 1:11.30
1974 Favoured P. Cuddihy 58.0 Early Farewell Starplus 1:14.30
1973 Tina's Joy R. Quinton 54.5 Gay Blade Secret Agent 1:09.80
1972 Red God N. Voigt 8 2 Starplus Brother Smoke 1:14.10
1971 Royal Treat D. Lake 9 9 Brother Smoke Stevette 1:11.60
1970 Mona's Joy G. Shinn 8 2 Grey Court Bogan Glen 1:11.80
1969 Will Talk N. Voigt 7 7 Mona's Joy Baguse 1:14.20
1968 Flying Gauntlet R. Quinton 7 10 Farnworth Nebo Road 1:10.60
1967 Golden Tod R. Quinton 7 4 Persian Emblem Skid 1:16.00
1966 Saydor R. Selkrig 8 5 Romanda Port Fair 1:14.90
1965 Aerial F. White 8 0 Port Fair Blue Clan 1:10.30
1964 Ulola P. Jahnes 6 12 Here I Come Rush Bye 1:15.20
1963 Persian Spa D. Osborne 7 4 Grecian Vale Ulola 1:17.80
1962 Noble Star D. Weir 8 10 Ulola Selkirk 1:12.00
1961 Ulola W. Camer 7 6 Seal Keeper Huntly 1:11.40
1960 Grecian Vale P. Miers 7 10 Great Blaze New Stand 1:12.90
1959 Flying Kurana K. Smith 8 2 Front Cover Prince Kerdiel 1:14.00
1958 Aura K. Smith 7 4 Plymouth High Spot 1:12.60
1957 Heroic Victory B. Howlett 7 12 Criollo Timor 1:13.70
1956 Cragsley F. Hickey 7 9 King Boru Lucky Stride 1:13.40
1955 Spearby T. Mullane 7 5 Ragbo Livorno 1:14.75
1954 Impress (NZ) A. Ward 8 12 Osborne Hans 1:11.75
1953 La Hey S. Cassidy 7 7 Osborne Iroquois 1:12.00
1952 Bankbrook S. Cassidy 7 9 Tesmic True Leader 1:10.75
1951 Midwise A. Ward 8 0 New Look Heroic Sovereign 1:14.25
1950 Rim Boy B. Smith 7 13 Midwise Cognac 1:12.50
1949 Grey Boots R. Selkrig 7 2 Deep Sea Brazier 1:17.50
1948 Trover A. Ward 8 4 Earl Pentheus Proud Monash 1:13.00
1947 Gay Monarch W. Cook 7 7 Lord Luck Vermeil 1:12.00
1946 Bragger G. Moore 8 10 Oriental Gay Monarch 1:11.25
1945 Petulance J. Duncan 7 1 Tahmoor Star Gold 1:17.50
1944 Kingsdale D. Munro 8 13 Magi Tribal 1:12.50
1943 Winnipeg J. O'Sullivan 9 3 Hesione Triad 1:11.15
1942 Kingsdale E. McMenamin 8 12 Rodborough Happy Bay 1:13.50
1941 Rimveil E. Bartle 9 3 Winnipeg Hydra 1:11.25
1940 Penthides J. O'Sullivan 8 4 Vergure Creditor 1:12.25
1939 Desert King A. Knox 7 7 St. Constant Tolerant 1:12.25
1938 Bonnie Legion R. Parsons 7 12 Moaenza Early Bird 1:10.75
1937 Theolos J. O'Sullivan 7 4 Aureus Rosmead 1:13.25
1936 Cid E. Richards 7 3 Some Boy Speardale 1:11.25
1935 Cercello D. Munro 8 11 Bouyeo Dame Moab 1:11.50
1934 Turbine J. Pratt 8 1 Le Touquet Mafoota 1:13.50
1933 Care Free J. O'Sullivan 6 12 Tom Pinch Dame Moab 1:10.75
1932 Sir Duninald D. Munro 8 4 Dermid Burwood 1:12.25
1931 Greensea F. Jones 8 12 Eulclare Promtitude 1:11.75
1930 Greensea P. Maher 8 2 Casque d'Or Remora 1:11.00
Subscribe To Our Newsletter