ATC ATC ATC ATC ATC

Coolmore Legacy Stakes 1600m Group 1

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Alizee G. SCHOFIELD 54.5 Prompt Response Heavens Above 1:34.94
2017 Foxplay K. McEvoy 54.5 Zanbagh Dixie Blossoms 1:39.65
2016 Azkadellia (NZ) D. Oliver 57.0 Heavens Above Noble Protector (GB) 1:35.98
2015 Amanpour K. McEvoy 57.0 Catkins Noble Protector (GB) 1:37.77
2014 Diamond Drille T. Berry 57.0 Gypsy Diamond Red Tracer 1:35.85
2013 Appearance K. McEvoy 57.0 Red Tracer Streama 1:30.73
2012 More Joyous (NZ) N. Rawiller 57.0 Miss Keepsake (NZ) King's Rose (NZ) 1:28.42
2011 More Joyous (NZ) N. Rawiller 57.0 Melito Happy Hippy 1:29.26
2010 Typhoon Tracy L. Nolen 57.0 Illuminates Montana Flyer 1:29.95
2009 Neroli D. Beadman 57.0 Hot Danish Imananabaa 1:31.20
2008 Forensics D. Nikolic 54.0 Perfect Drop Occurrence 1:31.50
2007 Divine Madonna G. Boss 56.5 Cheeky Choice Beauty Watch 1:30.65
2006 Mnemosyne D. Beadman 53.0 Regal Cheer Shania Dane 1:28.21
2005 Ike's Dream D. Beadman 55.5 Tui Song (NZ) Danni Martine 1:28.77
2004 In A Bound C. Munce 54.0 Hec Of A Party Ain't Seen Nothin' 1:28.01
2003 Hosannah C. Brown 56.5 Arrabeea (NZ) Faith Hill 1:27.91
2002 Ugachaka (NZ) S. Seamer 55.0 Miss Zoe Snow Hero 1:28.41
2001 Sorrento (NZ) C. Munce 52.5 Poppett Belle Du Jour 1:27.70
2000 Danglissa C. Munce 55.0 Gilded Angel Zatella (NZ) 1:28.27
1999 Camino Rose C. Brown 57.0 Flickering Fire Staging 1:28.56
1998 Arletty (NZ) R.S. Dye 56.0 Greeting Camino Rose 1:28.65
1997 Kenbelle B. York 54.0 Admiring Glances Timeless Winds 1:27.88
1996 Shame D. Beadman 55.5 Bionic Bess Destruct (NZ) 1:27.69
1995 Light Up The World R.S. Dye 52.5 Arborea Bionic Bess 1:29.06
1994 The Perfume Garden (NZ) G. Boss 52.5 Lady's Way Flitter (NZ) 1:29.82
1993 Excited Angel S. King 55.5 Strokes Romanee Conti (NZ) 1:27.46
1992 Romanee Conti (NZ) R.S. Dye 52.0 Knight's Contessa (NZ) Mamzelle Perdu 1:29.61
1991 Ricochet Rosie L. Dittman 56.5 Argyle Cut Tessuti (NZ) 1:28.08
1990 Memphis Blues M. Clarke 55.0 Just Trish Marathon Star 1:34.15
1989 Special Finish D. Beadman 51.5 Red Express Graduation 1:32.10
1988 Chez Paree N. Barker 50.5 Balmoral Loving Devotion 1:31.80
1987 Shinakima N. Campton 50.0 Kanacea (NZ) Clavell's Girl (NZ) 1:29.80
1986 Harbour Flo (NZ) C.W. Johnson 53.0 Dance Hall Girl Purple Maze (NZ) 1:28.80
1985 Casual P. Cook 55.0 Rass Dancer Aspirations 1:29.10
1984 Tempestuous M. Schumacher 55.5 All Sold Sabre Dancer 1:30.50
1983 More Rain J. Marshall 55.0 Star O' Knight (NZ) Shirani Miss 1:29.60
1982 C'Est Si Bon R. Hardwicke 49.5 Lady Ice Faustina 1:29.70
1981 Ducatoon P. Cook 56.0 Yir Tiz (NZ) Milluna's Gem 1:31.70
1980 Scomeld W. Harris 56.5 Javea Jewel Flight 1:29.10
1979 Never Despair R.M. Quinn 50.0 Parade Christole 1:29.90
1978 Lady Archon P. Losh 53.0 Zamazaan Lass (NZ) Sweet Class (NZ) 1:29.50
1977 Piemelon Bay J. Thompson 48.0 Apollua Denise's Joy 1:28.80
1976 Visit R. Quinton 48.0 Crimson Cloud Maybe Mahal 1:28.60
1975 Just Topic B. McClune 53.0 Catch Candy Small Brook 1:30.60
1974 Favoured P. Cuddihy 54.5 Leilani (NZ) Just Topic 1:30.50
1973 Millefleurs R. Higgins 56.5 Ajana Girl Radinka 1:29.60
1972 Refulgence B. Wood 7.13 Tina's Joy Beautiful Lass 1:30.00
Subscribe To Our Newsletter