ATC ATC ATC ATC ATC

Ranvet Stakes 2000m Group 1

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Gailo Chop (FR) M. J ZAHRA 59.0 Single Gaze Prized Icon 2:04.78
2017 Our Ivanhowe (GER) K. McEvoy 59.0 Hartnell (GB) The United States (IRE) 2:10.62
2016 The United States (IRE) K. McEvoy 59.0 Hauraki Criterion (NZ) 2:03.17
2015 Contributer (IRE) J. B McDonald 59.0 Tosen Stardom (JPN) Lucia Valentina (NZ) 2:03.10
2014 Silent Achiever (NZ) N. Rawiller 57.0 Carlton House (USA) It's A Dundeel (NZ) 2:02.30
2013 Foreteller (GB) J. Cassidy 59.0 Fiveandahalfstar Maluckyday (NZ) 2:01.52
2012 Manighar (FR) L. Nolen 59.0 Rangirangdoo (NZ) Shoot Out 2:04.73
2011 Zavite G. Boss 59.0 Descarado (NZ) Hawk Island 2:05.50
2010 Theseo N. Rawiller 59.0 Rangirangdoo (NZ) Speed Gifted (GB) 2:02.33
2009 Theseo N. Rawiller 59.0 Viewed Moatize 2:04.41
2008 Tuesday Joy (NZ) D. Beadman 56.5 Princess Coup Desert War 1:55.43
2007 Desert War H. Bowman 59.0 Confectioner Railings 2:01.93
2006 Eremein G. Boss 58.0 Our Smoking Joe Desert War 2:05.59
2005 Grand Armee D. Beasley 58.0 Vouvray (NZ) Hugs Dancer (FR) 2:00.89
2004 Sound Action W. Hokai 55.5 Ambulance Makybe Diva (GB) 2:03.22
2003 Republic Lass G. Boss 55.5 Northerly Freemason 2:01.00
2002 Universal Prince J. Sheehan 58.0 Dress Circle (NZ) Freemason 2:05.08
2001 Tie The Knot P. Payne 58.0 Hill Of Grace (NZ) Giovana (NZ) 2:02.96
2000 Tie The Knot R.S. Dye 58.0 Arena Showella (NZ) 2:05.94
1999 Darazari (IRE) G. Boss 58.0 Tie The Knot Nahayan (NZ) 2:01.90
1998 Gold Guru R.S. Dye 53.0 Might And Power (NZ) Vitrinite (NZ) 2:00.24
1997 Arkady J. Marshall 57.0 Hula Flight (NZ) The Bandette (NZ) 2:01.85
1996 Electronic (NZ) R.S. Dye 56.5 Hello Darl Alcove 2:01.78
1995 Stony Bay (NZ) L. Cassidy 53.0 Jeune (GB) Air Seattle 2:03.40
1994 Dark Ksar J. Cassidy 58.0 Kingston Bay (NZ) Thrifty Reserve 2:04.73
1993 Veandercross (NZ) J. Walker 57.0 Naturalism (NZ) Mahaya (NZ) 2:01.61
1992 My Eagle Eye (NZ) G. Cooksley 57.0 Rough Habit (NZ) Stylish Century 2:05.23
1991 Super Impose (NZ) D. Beadman 58.0 Royal Creation (NZ) Dr. Grace (NZ) 2:00.98
1990 Better Loosen Up M. Clarke 57.0 Sydeston Super Impose (NZ) 2:02.12
1989 Beau Zam (NZ) J. Marshall 57.0 Zamakima (NZ) Research 2:05.50
1988 Beau Zam (NZ) J. Marshall 52.5 Bonholme (USA) Myocard (NZ) 2:02.30
1987 Myocard (NZ) M. de Montfort 53.0 Our Waverley Star (NZ) Bonecrusher (NZ) 2:02.90
1986 Late Show J. Cassidy 58.0 Drawn Shinakima 2:04.20
1985 Alibhai (NZ) L. Dittman 57.0 La Grigia (GB) Prolific (NZ) 2:01.40
1984 Mr. Mcginty (NZ) R.D. Vance 57.0 Trissaro (NZ) Admiral Lincoln (NZ) 2:03.40
1983 Dalmacia (NZ) R. Quinton 57.0 Fountaincourt (NZ) Strawberry Road 2:00.40
1982 Allez Bijou (NZ) G. Willetts 58.0 Just A Dash Golden Rhapsody (NZ) 2:02.70
1981 Hyperno (NZ) H. White 58.0 Red Nose Just A Dash 2:11.60
1980 Minuetto B. Thomsen 56.5 Zephyr Zip (NZ) Just A Steal 2:03.70
1979 Marceau M. Johnston 57.0 Happy Union (NZ) Hauberk 2:01.40
1978 Marceau R. Quinton 52.5 Belmura Lad (NZ) Unwanted 1:47.20
1977 Purple Patch A. Denham 58.0 Dear John Blue Crocas 1:46.40
1976 Balmerino (NZ) M. Campbell 52.5 Hartshill Authentic Heir 1:47.80
1975 Passetreul K. Langby 58.0 Pyramul Summer Fantasy 1:46.30
1974 Bankrupt (NZ) C. Clare 52.5 Hasty Heart Silver Sharp 1:57.60
1973 Gunsynd K. Langby 58.0 Gold Brick Sharif 1:48.30
1972 Regal Rhythm D. Lake 9.1 Nipon Genty's Pride 1:31.50
1971 Gunsynd L. Olsen 8.6 Rough 'N' Tumble Planet Kingdom 1:30.10
1970 Broker's Tip H. Cope 9.0 Gaelic Spirit Prince Medes 1:30.60
1969 Foresight K. Langby 9.1 Royal Marine Roman Consul 1:29.50
1968 Regal Rhythm M. Schumacher 8.6 Persian Heroine Tobermory 1:30.00
1967 Striking Force K. Langby 9.1 Calmness Duo 1:31.50
1966 Even Better G. Podmore 9.0 Strauss Striking Force 1:31.30
1965 Time And Tide D. Lake 9.0 Strauss Celes Image 1:29.40
1964 Wenona Girl G. Moore 8.12 Persian Puzzle Key 1:29.60
1963 Sky High G. Moore 9.1 Oakland Le Storm 1:29.40
1962 Sky High G. Moore 9.0 Lord Fury Indian Summer 1:49.40
1961 Wenona Girl D. Weir 8.1 Bardshah Oreka 1:52.70
1960 Bardshah R. Selkrig 9.0 Froth Noholme 1:50.80
1959 Bold Pilot N. Sellwood 8.4 Skyline Grenoble 1:49.90
1958 Tulloch G. Moore 8.4 Caranna Squander Lad 1:52.30
1957 Redcraze A. Ward 9.2 Kingster Ray Ribbon (NZ) 1:50.30
1956 Arlunya W. Cook 8.4 Somerset Fair (NZ) The Orb 1:57.80
1955 Prince Morvi N. Sellwood 9.0 Finito (NZ) Gallant Archer 2:01.50
1954 Gallant Archer D. Munro 9.0 Tarien (IMP) Villager 1:51.70
1953 Tarien (IMP) G. Moore 8.11 Carioca Regal Glitter 1:51.50
1952 Forest Beau G. Moore 8.4 San Domenico Pressman 1:52.00
1951 Grey Boots J. Hickey 8.13 Karangi Benvolo 1:55.00
1950 Dickens J. Thompson 8.4 Delta Dark Marne 1:57.20
1949 Vagabond A. Ward 7.10 Columnist De La Salle 1:55.00
1948 Columnist A. Ward 9.2 Crusader Hiraji 1:51.00
1947 Columnist G. Weate 9.0 Sweet Chime Two Grand 1:52.00
1946 Bernborough A. Mulley 9.2 Craigie Accession 1:52.00
1945 Veiled Threat J. O'Sullivan 8.13 Accession Katanga 1:51.00
1944 Falcon Knight H. Darke 8.1 Mayfowl Flight 1:51.00
1943 Katanga D. Munro 9.2 Yaralla Gold Salute 1:51.00
1942 Race Not Run - - 0:00.00
1941 Beau Vite E. McMenamin 9.0 High Caste Gold Salute 1:52.50
1940 Dashing Cavalier J. Coutts 8.4 Feminist St. Constant 1:52.75
1939 Spear Chief M. McCarten 9.0 Ajax Allunga 1:52.50
1938 Sarcherie E. McMenamin 9.0 Cathartes Allunga 1:54.50
1937 Lough Neagh F. Shean 8.13 Sarcherie King's Head 1:52.00
1936 Lough Neagh F. Shean 8.13 Peter Pan Garrio 1:51.25
1935 Peter Pan J. Pike 9.2 Sylvandale Journal 1:52.00
1934 Rogilla D. Munro 8.13 Peter Pan Lough Neagh 1:50.50
1933 Lough Neagh E. Tanwan 8.11 Kuvera Dermid 1:53.00
1932 Ammon Ra M. McCarten 8.1 Nightmarch Veilmond 1:52.50
1931 Waterline J. Pike 8.11 Balloon King Veilmond 1:54.00
1930 Nightmarch R. Reed 9.0 Chide Donald 1:54.50
1929 Winalot E. Bartle 9.0 Loquacious Limerick 1:54.50
1928 Limerick M. McCarten 8.11 Jocelyn Amounis 1:53.75
1927 Limerick M. McCarten 8.3 Windbag Valicare 1:51.25
1926 Valicare J. Toohey 8.1 Windbag Pantheon 1:50.75
1925 The Hawk J. Pike 8.13 Whittier Polycletan 1:51.75
1924 Whittier F. Dempsey 9.0 Englefield The Hawk 1:55.00
1923 Furious R. Marsden 8.11 Salatis Speciality 1:53.50
1922 Beauford A. Wood 8.13 Swift Shot Furious 1:53.00
1921 Poitrel K. Bracken 9.2 Richmond Main Erasmus 1:53.00
1920 Artilleryman R. Lewis 8.4 Millieme Cetigne 1:54.50
1919 Wolaroi W. McLachlan 9.2 Bursar Rebus 1:53.25
1918 Westcourt W. McLachlan 9.2 Rebus Redfern 1:53.00
1917 Giru F. Foley 9.2 Cetigne Lingle 1:55.00
1916 Cetigne W. Black 8.6 Woorak Giru 1:53.50
1915 Cisco P. Maher 8.13 Willow Green Traquette 1:54.25
1914 Popinjay M. Connell 9.2 Lochano Aurifer 1:58.00
1913 Race Not Run - - 0:00.00
1912 Malt King W. McLachlan 9.2 Lady Medallist Jacamar 1:54.50
1911 Malt King A. Hood 9.0 By-Play Flavinius 1:54.00
1910 Bobrikoff A. Wood 8.13 Hoax Britain 1:53.00
1909 Maltine J. Barden 8.11 Flaxan Golden Slipper 1:53.75
1908 Poseidon T. Clayton 9.7 Decollette Welcome Trist 1:55.50
1907 Garches F. Hickey 8.0 Collarit Vanadium 1:57.00
1906 Marvel Loch A. Hood 8.13 Fitzgrafton Grama 1:57.50
1905 Ibex J. Barden 9.2 Cato Zenda 1:58.00
1904 Air Motor W. Bracken 8.13 Belah Saida 1:55.75
1903 Great Scot J. Barden 8.4 Abundance Purser 1:57.00
1902 Lady Grafton S. Callinan 8.2 Cyanide Lucknow 1:55.50
Subscribe To Our Newsletter