ATC ATC ATC ATC ATC

Schweppes Sydney Cup 3200m Group 1

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Who Shot Thebarman (NZ) B. SHINN 55.0 Zacada (NZ) Sir Charles Road 3:20.04
2017 Polarisation (GB) C. Brown 51.5 Who Shot Thebarman (NZ) Big Duke (IRE) 3:29.16
2016 Gallante (IRE) K. McEvoy 51.5 Libran (IRE) Grand Marshal (GB) 3:24.53
2015 Grand Marshal (GB) J. Cassidy 52.0 Who Shot Thebarman (NZ) Like A Carousel 3:24.70
2014 The Offer (IRE) T. Berry 55.0 Opinion (IRE) Sertorius 3:23.86
2013 Mourayan (IRE) H. Bowman 58.0 Norsqui Aliyana Tilde 3:24.29
2012 Niwot D. Dunn 55.5 Efficient (NZ) Once Were Wild 3:20.4
2011 Stand to Gain (IRE) R. Quinn 53.5 Older Than TIme Solid BIlling 3:29.14
2010 Jessicabeel (NZ) C. Newitt 52.0 Divine Rebel (NZ) Harris Tweed (NZ) 3:21.86
2009 Ista Kareem (NZ) C. Williams 52.0 Divine Rebel (NZ) Mr Tipsy (NZ) 3:27.42
2008 No Wine No Song D. Oliver 55.5 Pentathon (NZ) Lang (NZ) 3:25.51
2007 Gallic (NZ) S.W. Arnold 56.0 Irazu No Wine No Song 3:27.30
2006 County Tyrone J. Cassidy 55.5 Zabeat (NZ) Three Chimneys (NZ) 3:22.69
2005 Mahtoum D. Beadman 52.5 County Tyrone Philosophe (NZ) 3:27.69
2004 Makybe Diva (GB) G. Boss 55.5 Manawa King (NZ) Mummify 3:21.21
2003 Honor Babe (NZ) K. McEvoy 53.0 County Tyrone Grey Song 3:30.53
2002 Henderson Bay (NZ) D. McLellan 54.0 Mr. Prudent Spirit of Westbury (NZ) 3:26.74
2001 Mr. Prudent C. Brown 50.5 Prophet's Kiss Starina (NZ) 3:26.94
2000 Streak S.R. King 53.5 Sharscay (NZ) Ears' Ronny 3:30.36
1999 Tie The Knot R.S. Dye 57.0 Praise Indeed Lahar 3:22.85
1998 Tie The Knot R.S. Dye 50.5 Doriemus (NZ) Praise Indeed 3:25.78
1997 Linesman L. Cassidy 51.5 Nothin' Leica Dane Ebony Grosve (NZ) 3:20.59
1996 Count Chivas S. King 55.5 The Bandette (NZ) Beaux Art 3:26.36
1995 Daacha (NZ) B. Prebble 51.0 Dark Ksar Gold Sovereign 3:24.31
1994 Cross Swords (NZ) G. Eades 55.5 Hear That Bell (NZ) Azzaam (USA) 3:28.80
1993 Azzaam (USA) L. Dittman 53.5 Te Akau Nick (NZ) Subzero 3:28.30
1992 My Eagle Eye (NZ) G. Cooksley 52.5 Aquidity (NZ) Castletown (NZ) 3:23.80
1991 Just A Dancer (NZ) G. Cooksley 52.0 Castletown (NZ) I'm In Heaven (NZ) 3:19.00
1990 King Aussie (NZ) N.G. Harris 53.0 Chaleyer Palace Revolt (NZ) 3:36.60
1989 Palace Revolt K. Moses 48.5 Coshking (NZ) Regal Chela (NZ) 3:38.10
1988 Banderol (NZ) P. Cook 53.5 Round The World (NZ) Equity Girl (NZ) 3:34.10
1987 Major Drive (NZ) G. Hall 54.5 Myocard (NZ) Foxseal (NZ) 3:21.20
1986 Marooned (GB) J. Cassidy 49.5 Our Sophia (NZ) Foxseal (NZ) 3:27.00
1985 Late Show N. Campton 51.0 Imaprince (NZ) Secured Deposit (NZ) 3:26.70
1984 Trissaro (NZ) J. Marshall 56.5 Our Shout (NZ) Alibhai 3:22.40
1983 Veloso (NZ) P. Cook 51.0 Secured Deposit (NZ) Fountaincourt (NZ) 3:23.40
1982 Azawary (NZ) N. Tiley 51.0 Allez Bijou (NZ) World Vision 3:22.80
1981 Our Paddy Boy (NZ) R. Mallyon 51.5 My Blue Denim (NZ) Gatcombe (NZ) 3:21.70
1980 Kingston Town M. Johnston 52.5 Double Century Marlborough 3:28.20
1979 Double Century R. Mallyon 50.0 Lady Dignitas Arwon (NZ) 3:20.80
1978 My Good Man (NZ) D. Peake 60.0 Valadero Rhalif 3:27.90
1977 Reckless P. Trotter 49.5 Gold And Black Rhalif 3:19.40
1976 Oopik (NZ) R.J. Lang 57.5 Taras Bulba (NZ) Tom's Mate (NZ) 3:23.60
1975 Gay Master (NZ) A. Trevena 51.0 Participator High Style 3:22.60
1974 Battle Heights (NZ) G. Willetts 58.5 Grand Scale (NZ) Dayana (NZ) 3:37.10
1973 Apollo Eleven B.J. Andrews 54.5 Dark Suit Irish Whip 3:19.00
1972 Dark Suit J. Duggan 7 8 Marseilles Royal Shah 3:30.30
1971 Gallic Temple P. Cook 7 3 Bluelough Arctic Symbol 3:20.30
1970 Arctic Symbol N. Voigt 7 9 Lochcourt Te Kura 3:35.80
1969 Lowland R. Higgins 8 8 Rain Lover Rocket Fuel 3:24.40
1968 General Command G. Moore 9 3 Prominence Padtheway 3:26.40
1967 Galilee J. Miller 9 7 Prince Grant Striking Force 3:21.10
1966 Prince Grant G. Moore 8 2 High Principle Gin And Bitters 3:24.00
1965 River Seine G. Podmore 8 7 Blue Shaun Bon Filou 3:25.10
1964 Zinga Lee D. Royle 8 7 Summer Regent River Seine 3:23.30
1963 Maidenhead W.A. Smith 7 4 The Dip Kamikaze 3:33.10
1962 Grand Print R. Higgins 8 8 River Seine Dhaulagiri 3:33.70
1961 Sharply B. Howlett 7 9 Tulloch Rimyll 3:24.90
1960 Grand Garry N. Sellwood 8 8 Valerius Melroy 3:20.70
1959 On Line B. Howlett 7 13 Foxmara Bardshah 3:30.90
1958 Straight Draw N. McGrowdie 8 13 Caranna Pushover 3:22.00
1957 Electro D. Weir 8 8 Aqua Boy Sombrero (NZ) 3:22.40
1956 Sailor's Guide N. Sellwood 8 2 Beaupa Miss High Caste 3:30.40
1955 Talisman S. Cassidy 7 4 Finito (NZ) Beaupa 3:29.50
1954 Gold Scheme (NZ) N. Sellwood 8 7 Double Blank Priority 3:21.75
1953 Carioca W. Cook 8 9 Advocate Friendly Feeling 3:22.50
1952 Opulent N. McGrowdie 7 1 Dalray Taressa 3:37.25
1951 Bankstream N. McGrowdie 7 0 Freedom Comic Court 3:22.00
1950 Sir Falcon J. Thompson 7 13 Hurry Up Hoyle 3:26.75
1949 Carbon Copy A. Breasley 8 5 Vagabond Benvolo 3:23.50
1948 Dark Marne J. Thompson 8 3 Columnist Lungi 3:26.25
1947 Proctor W. Briscoe 7 10 Rainbird Spam 3:27.50
1946 Cordale G. Moore 7 7 Swan River Russia 3:28.50
1945 Craigie J. Duncan 8 4 Russia Flight 3:25.50
1944 Veiled Threat D. Munro 8 13 Mayfowl Grand Fils 3:27.00
1943 Abspear D. Munro 8 9 Wellesley Moondarewa 3:26.00
1942 Veiled Threat R. Parsons 8 1 Velocity Beau Vite 3:25.50
1941 Lucrative M. McCarten 8 2 Hope Pandect 3:20.75
1940 Mosaic D. Munro 9 1 Royal Chief Maikai 3:25.50
1939 Mosaic E. Bartle 8 2 L'Aiglon Malagigi 3:21.50
1938 L'Aiglon A. Harvey 6 8 Apollo Young Crusader 3:23.00
1937 Mestoravon J. Duncan 7 3 Sir Ross Oro 3:21.75
1936 Contact M. McCarten 8 4 Egmont Spear Prince 3:24.75
1935 Akuna H. Hanley 7 0 Dark Chief Sylvandale 3:27.75
1934 Broad Arrow E. Britt 7 1 Gippsland Limarch 3:28.00
1933 Rogilla G. Robinson 8 10 Nord Gippsland 3:23.00
1932 Johnnie Jason R. Wilson 8 4 Admiral Drake Veilmond 3:32.00
1931 The Dimmer E. Bartle 7 12 Alcman Donald 3:35.25
1930 Gwilliam G J. Simpson 7 0 Royal Smile Soulton 3:22.50
Subscribe To Our Newsletter