ATC ATC ATC ATC ATC

Tramway Stakes 1400m Group 2

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2016 Hauraki J. B McDonald 57.0 Le Romain Dibayani (IRE) 1:25.93
2015 Hooked T. Angland 57.0 Ecuador (NZ) Rudy 1:24.49
2014 Lucia Valentina (NZ) K. McEvoy 56.0 Tiger Tees (NZ) Toydini 1:26.63
2013 Malavio N. Berry 57.5 Bello Royal Descent 1:21.37
2012 Tagus J. Cassidy 54.0 Kontiki Park (NZ) Moment Of Change 1:22.53
2011 Sincero C. O'Brien 58.0 Secret Admirer Thankgodyou'rehere 1:22.23
2010 Neeson P. Robl 53.0 Cannonball (USA) Herculian Prince (NZ) 1:26.11
2009 Rangirangdoo (NZ) C. Brown 53 Strat's Flyer Murray's Sun 1:21.93
2008 Bank Robber B. Shinn 54.0 Kick 'n Chase Vecchia Roma 1:25.76
2007 Race Not Run
2006 Primus H. Bowman 58.0 Stormhill Flaming 1:25.60
2005 Shania Dane R. Quinn 55.5 Lotteria Utzon 1:22.70
2004 Nips J. Innes 52.0 West Country Desert War 1:22.90
2003 Sportsman Z. Purton 54.0 Britt's Best (NZ) Boreale 1:21.82
2002 Gordo C. Brown 54.0 Shot Of Thunder Universal Prince 1:24.04
2001 Diamond Dane C. Brown 55.0 Maitland Gold Kootoomootoo 1:18.28
2000 Mr Innocent G. Colless 57.0 Eau D'Scay Freemason 1:20.55
1999 Kinzaffra (NZ) L. Beasley 51.0 Referral Bezeal Bay (NZ) 1:22.17
1998 Corporate James A.W. Robinson 54.0 Northern Drake Adam 1:28.19
1997 Galactic Valley D. McLellan 52.0 Might And Power (NZ) Golf Circuit 1:25.94
1996 Peruzzi (NZ) L. Dittman 53.0 Juggler Shame 1:22.79
1995 Rembetica C. Agnew (a) 51.0 Monopolise Sprint By (NZ) 1:24.81
1994 Big Dreams G. Boss 57.5 Skilful Star Navy Seal 1:22.71
1993 Ghost Story K. Moses 52.0 Flitter (NZ) Loving Cup 1:23.10
1992 Cobbora (NZ) K. Moses 51.0 Century Reign (NZ) Big Dreams 1:22.70
1991 Moville Peter J. Grisedale 51.0 Majestic Boy (NZ) Livistona Lane 1:24.10
1990 Shaftesbury Avenue J. Cassidy 57.0 Livistona Lane Easy Prey 1:22.60
1989 Cole Diesel M. Kerr 53.0 My Red Dear (NZ) Glacier Peak (NZ) 1:22.50
1988 Gold Trump (NZ) J. Marshall 53.5 Prankster True Dreams 1:22.70
1987 Wong (NZ) N. Tiley 54.0 Cool Deal (NZ) Never Quit (NZ) 1:23.30
1986 Chanteclair L. Dittman 54.0 Ma Chiquita (NZ) Periscope 1:23.20
1985 Double Dandy (NZ) N. Paine 50.0 Riverdale (NZ) Sotip 1:23.20
1984 Tandrio P. Cook 52.0 Eastern Bay (NZ) Lord Ballina 1:23.70
1983 Secret Romance R. Quinton 53.0 Clear Apollo Trench Digger 1:23.10
1982 Tuna Too (NZ) P. Cook 50.5 Sheraco Beach Boy 1:22.10
1981 Winter's Dance J. Duggan 51.0 Tulip Town Red Nose (NZ) 1:24.10
1980 Tullmax A. Marney 53.0 Iko Star Dancer (NZ) 1:22.70
1979 Imposing M. Johnston 56.5 Stylee Luddenham Lass 1:22.60
1978 Bernard J. Duggan 55.0 Hangi Marceau 1:27.70
1977 Party's Pride M. Sullivan 52.5 Galway Bay (Fr) Proficient 1:26.90
1976 Hamden R. Quinton 57.5 Lucky Strike (NZ) Future Shock 1:24.70
1975 Summer Fantasy N. Campton 48.0 Just Topic Sufficient 1:22.30
1974 Navaho Brave H. Porter 47.5 Asgard Kista 1:23.90
1973 Big Circle P. Cook 47.5 Pearl Powder To Be Sure 1:22.70
1972 Charlton Boy S. Spinks 54.0 Latin Knight Chorus Girl 1:23.10
1971 Cast Iron K. Banks 7 5 Dancing Lady Ruler Man 1:22.80
1970 Bermudez P. Cook 7 5 Forex (imp) Macintank 1:23.00
1969 Black Onyx N. Voigt 9 3 Broker's Tip Dual Control 1:23.60
1968 Royal Rene D. Lake 8 8 The Snow Burner Winged Beauty 1:22.30
1967 Shakedown W. Burnett 8 0 Prince Jandiker Mullen's Lane 1:26.90
1966 Autumn Boy J. Waterhouse 7 10 Carnival Persian Emblem 1:25.80
1965 Uriel G. Podmore 8 0 Hewan Galerus 1:25.90
1964 Farnworth G. Moore 8 5 Heirloom Game Prince 1:23.30
1963 King Brian R. Williams 8 9 Persian Spa Toi Port 1:26.00
1962 Bogan Road F.G. Hood 8 6 Birthday Card Wenona Girl 1:22.40
1961 Wenona Girl D. Weir 9 0 Yulcarley New Surprise 1:22.90
1960 Grenoble W. Maher 7 9 Martello Towers Sparkler (NZ) 1:22.70
1959 Grenoble C. Pearson 8 4 Amanullah Great Blaze 1:27.10
1958 Amanullah J. Thompson 7 12 Yahabeebe Chieti 1:23.50
1957 Landy G. Moore 9 1 Shahwan Zariba 1:23.80
1956 Teranyan W. Cook 8 7 Gentle Lu (NZ) Cuirassier 1:23.30
1955 Compound F. Hickey 8 5 Prince Morvi Persian Link 1:23.75
1954 Bronze Peak G. Baird 8 0 Connaught Karendi 1:24.25
1953 Spearby W. Camer 7 6 Silver Phantom High Law 1:22.25
1952 High Law A. Mulley 7 9 Oversight French Echo 1:23.25
1951 French Cavalier N. Sellwood 8 2 Oversight / Humming Top - .
1950 Humming Top A. Podmore 7 4 Rim Boy Persist 1:25.75
1949 Buzmark N. Sellwood 8 0 Slander Chief Mohican 1:28.75
1948 De La Salle J. Thompson 8 4 Ulterior Sir Raven 1:26.00
1947 Clipper A. Podmore 7 1 Earl Pentheus Tahmoor 1:25.00
1946 Puffham G. Podmore 8 7 Abbeville Blue Legend 1:25.00
1945 Shannon D. Munro 9 1 Flight Silent 1:24.50
1944 Prince A. Mulley 7 13 Versailles Modulation 1:26.00
1943 Dewar D. Munro 8 12 Hall Stand Prince 1:30.75
1942 Gundagai R. Parsons 8 1 Soho Flying Knight 1:27.25
1941 Evergreen W. Cook 7 13 Freckles Flying Knight 1:23.50
1940 Tel Asur A. Knox 7 8 Katanga Radical 1:25.00
1939 Adios R. Parsons 8 2 Olympus Sedunum 1:24.75
1938 Mohican D. Munro 9 1 Denis King's Head 1:23.00
1937 Lough Neagh F. Shean 8 8 Prittle Prattle Might Not 1:23.00
1936 The Marne D. Munro 8 10 Panax Sarcherie 1:25.00
1935 Lough Neagh F. Shean 8 4 King's Head Gay Blonde 1:26.75
1934 Roman Spear H. Zensky 7 12 Lough Neagh Whittingham 1:26.00
1933 Turbine J. Pratt 8 0 Shakuni Vista 1:23.50
1932 Sir Dunninald D. Munro 8 6 Tingalba Manawhenua 1:29.00
1932 Chatham / Rogilla J. Pike / D. Munro 9 1 / 8 2 - Whittingham 1:28.50
1931 Pentheus J. Pike 9 0 Pavillion Ticino 1:24.25
1931 Waugoola W. Cook 8 5 Promptitude Legislator 1:26.00
1930 Killarney M. McCarten 9 1 Fujisan / Porneit - 1:25.50
Subscribe To Our Newsletter