ATC ATC ATC ATC ATC

Widden Stakes 1100m Group 3

Year Winner Jockey Weight Second Third Time
2018 Fiesta K. MCEVOY 54.5 Adamina River Bird 1:05.50
2017 Teaspoon H. Bowman 56.0 Mystic Empire Sweet Deal 1:05.0
2016 Honesty Prevails J. R Collett 54.5 Smart Amelia Chipanda 1:05.73
2015 Fireworks B. Avdulla 54.5 Lake Geneva Igraine 1:05.49
2014 Mossfun T. Berry 54.0 Ygritte Twirl 1:05.06
2013 Overreach T. Berry 54.0 Everage Brilliant Bisc 1:04.21
2012 Driefontein T. Berry 56.5 Agueda Hussousa 1:04.14
2011 Satin Shoes H. Bowman 54.0 Elite Falls Shared Reflections 1:03.06
2010 Georgette Silk B. Shinn 54.0 Mafia Miss So Detached 1:05.19
2009 Horizons B. Shinn 54.0 Melito Marquardt (NZ) 1:04.44
2008 Delta Girl (NZ) J. Lloyd 54.0 Stripper Jiale 0:58.67
2007 Superfly T. Clark (a) 54.5 Goldam Illuminates 1:04.80
2006 Churchill Downs L. Cassidy 56.0 Fleur Royale Big Joker 1:04.85
2005 Pasikatera C. Munce 54.0 Snowden Kincharm (NZ) 1:04.02
2004 Econsul (NZ) C. Munce 56.0 Ballybleue Segments 1:01.05
2003 Not Run - - - - .
2002 Secret Land (NZ) C. Munce 55.5 Hasna Danish Magic 0:58.92
2001 Riona L. Cassidy 53.0 Chatelaine Highest 0:58.05
2000 Miss Bussell B. York 53.0 Happens Vita 0:59.33
1999 Miss Thunderstood B. York 53.0 Deseree Lass Betrille 0:59.48
1998 Countess Christie K. Moses 53.0 Shalt Not Cutabove 0:59.32
1997 Manana J. Cassidy 53.0 Pepper Girl Specious 0:58.09
1996 Empower L. Beasley 53.0 Snadame Grey Jest 0:58.33
1995 Unison G. Boss 53.0 Volcanic Mist Stoneyfell Road 0:58.32
1994 Stitches L. Cassidy 53.0 Royal Harmony Boisterous Lady 0:58.94
1993 Dynasty C. Carmody 53.0 Gom Jabber Zeddez 1:01.90
1992 Lilting P. Payne 53.0 Suicide Blonde Macrosa (NZ) 0:59.30
1991 Merry Shade B.S. Compton 53.0 Santa Bella My Young Filly 0:59.00
1990 Bundle Of Thanks C. Carmody 53.0 Minstrel's Girl (NZ) Archery Wood 1:00.50
1989 Triscay J. Cassidy 53.0 Whisked Nun's Chorus 0:57.90
1988 Momentaire L. Dittman 53.0 Rhythm Section Aspired 0:58.80
1987 Kazarne L. Olsen 53.0 Kith Pink Champers 0:58.70
1986 Whilodge A. Marney 53.0 Wangaratta Sheanna Miss 0:59.80
1985 Magic Flute J. Cassidy 53.0 Regal Dance (NZ) Monreality 0:59.20
1984 Super Swift L. Dittman 53.0 Staked Claim (NZ) Salishan 0:58.90
1983 Rivage W. Harris 53.0 What A Dancer Merkin 0:59.60
1982 Biscarina R. Quinton 53.0 Legendary Girl Hussy 0:59.80
1981 Surpassing J. Marshall 53.0 Finisterre Rhapsody 0:59.50
1980 Flight Of Life P. Cuddihy 57.5 Offspring Romany 1:00.10
1979 Shaybisc D. Green 53.0 Paris Kiss Scala 0:58.60
1978 Golden Topic A. Marney 53.0 Specify Graceful Joy 1:01.90
1977 Peeping R. Quinton 53.0 Argento Star Special Joy 0:59.00
1976 Princess Talaria (Div 1) K. Langby 57.5 Little Boat Luxurious 1:01.40
1976 Lady Lyndal (Div 2) R. Selkrig 53.0 Rosagai Princess Rada 1:03.00
1975 Rainbeam P. Cook 53.0 Illawong Queen Good Companion 1:00.00
1974 Denise's Joy N. Voigt 53.0 Waterproof Hollywood Belle 1:01.00
1973 Gretel K. Moses 53.0 La Grisette Annapolo 1:02.50
1972 Magic Beam B. McGuiness 53.0 Favourite Girl Lorne 0:59.00
1971 Blue Mountain G. Moore 8 5 Anjudy Sonya Belle 0:59.00
1970 Royal Endeavour N. Voigt 8 5 Swiftly Joy Egyptian Belle 1:03.10
1969 Summer Play (Div 1) G. Moore 8 5 Odd Beat Allumette 1:01.50
1969 Final Bid (Div 2) G. Moore 8 5 Regle Fiona Mac 1:01.80
1968 Celina D. Lake 8 5 Woodlet Mischievous 1:01.00
1967 Topmost S. Cassidy 8 5 True Vista Pacific Lady 0:59.10
1966 On Parr W. White 8 5 Queen Kaoru Bridle Suite 0:59.10
1965 Red Mittens S. Cassidy 8 5 Golden Tod Flying Volley 0:59.20
1964 Suzanne G. Moore 8 5 Lone Reisling 0:59.80
1963 All Gold G. Moore 8 5 Bow To Me Pathetique 0:59.80
1962 Heirloom S. Cassidy 8 5 Lilting Slepsie 1:00.00
1961 April Wonder R. Selkrig 8 5 Lisa's Pride Playpen 1:01.80
1960 No Match A. Mulley 8 5 Grande Brio Emblem 1:00.60
1959 My Rachael B. Howlett 8 5 Delnita Fun And Fancy 1:01.30
1958 Chateau Clair N. Sellwood 8 5 Sweet Victory Sahibah 1:01.20
1957 Foison N. Sellwood 8 5 Morning Gleam Ginger Nell 1:01.90
1956 Estrina N. Sellwood 8 5 Court Slipper Berry Pie 1:02.40
1955 Royal Maureen R. Maddock 8 5 Sweet Apple Flag Top 1:01.20
1954 Interesting R. Buckley 8 5 Fire Scout Queen Nilo 1:00.00
1953 Queen Of All R. Selkrig 8 5 Kistion Belle Tirage 1:00.50
1952 Reflected Glory A. Mulley 8 5 Blue Lilac Evening Belle 1:02.00
1951 Celebrated N. Sellwood 8 5 Portly Belle Channel Flight 1:02.75
1950 White Lightning B. Smith 8 5 Urna Taressa 1:02.50
1949 Magic Carpet G. Moore 8 5 Syncopation Lassie White 1:01.25
1948 Pantomine J. Thompson 8 5 Mona's Choice Favour 1:00.00
1947 Oasis A. Ward 8 5 Huarette Grey Nurse 1:03.00
1946 Kindly Light F. Hickey 8 5 Courtesy Santa Maria 1:01.25
1945 Not Run - - - - .
1944 Genista J. Foley 8 5 Belle Femme Flowers 1:02.50
1943 Birthright A. Gollogly 8 5 Miss Sovereign Tea Rose 1:00.50
Subscribe To Our Newsletter